W programie Next Generation Air Dominance (NGAD, Tak dla NGAD, nie dla NGAS, 2025-03-09), budowy następcy myśliwca przewagi powietrznej F-22, prezydent USA Donald Trump i sekretarz obrony Pete Hegseth wskazali projekt Boeinga. Myśliwiec nowej generacji dla US Air Force został nazwany F-47 (liczba w oznaczeniu nawiązuje do tego, że Trump jest prezydentem 47. kadencji). Na jego rozwój i rozpoczęcie wstępnej produkcji przeznaczono ponad 20 mld USD.
Projekt Boeinga wygrał z ofertą Lockheed Martina. Wcześniej z rywalizacji w programie NGAD zrezygnował Northrop Grumman, by skoncentrować się na innych projektach, przede wszystkim bombowcu strategicznym nowej generacji B-21. Po ogłoszeniu wyników rywalizacji wartość akcji Boeinga wzrosła o 5%, a akcje Lockheed Martina spadły o około 6%.
Nie ujawniono żadnych szczegółów projektu F-47. Prezydent Trump poinformował jedynie, że jego demonstrator lata w tajemnicy już od prawie 5 lat (nieoficjalnie wiadomo, że został oblatany we wrześniu 2020). Podczas prezentacji w Gabinecie Owalnym pokazano grafikę, która przypomina wcześniej prezentowaną wizję samolotu projektowanego przez Boeinga w ramach programu NGAD.
Dla Boeinga wybór Pentagonu jest szansą na przełamanie kryzysu, w którym od lat znajduje się ten amerykański koncern, zarówno w obszarze cywilnym, jak i wojskowym. Może też zapewnić zamówienia dla zakładów St. Louis, w których kończy się produkcja samolotów rodziny F/A-18E/F. Od 2 lat Boeing buduje tam nowe hale produkcyjne na potrzeby programu NGAD, który powinien przynieść zamówienia na co najmniej 200 samolotów wartych kilkadziesiąt miliardów dolarów, a łącznie z serwisem i modernizacjami kilka razy więcej. To jednak dość odległa perspektywa, bo dostawy seryjnych F-47 rozpoczną się zapewne nie wcześniej niż w połowie lat 2030.
Program NGAD został zaprojektowany jako rodzina systemów, której komponentem mają być myśliwce szóstej generacji wspomagane przez bojowe samoloty bezzałogowe (Oznaczenia CCA, 2025-03-04). Ich zadaniem będzie utrzymanie przewagi w przestrzeni powietrznej nad przeciwnikami takimi jak Chiny i Rosja. USA koncentrują się bowiem w ostatnich latach na rywalizacji w obszarze Indo-Pacyfiku.
O amerykańskim programie NGAD pisaliśmy obszernie w RAPORT-wto 02/2025
O wyborze Pentagonu napiszemy więcej w RAPORT-wto 04/2025.