Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDET 2025: Systemy uzbrojenia od EVPÚ

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Imprezy branżowe, 31 maja 2025

W czasie targów IDET 2025 w Brnie przedsiębiorstwo EVPÚ Defence zaprezentowało kilka nowych systemów uzbrojenia dla wozów bojowych. Premierę miała najnowsza odmiana wieży Turra 30 v10, a także nowe zdalnie sterowane moduły uzbrojenia rodziny Gladius.

Wieża Turra 30 v10 może być wyposażona w rozwijany przez EVPÚ aktywny system ochrony pojazdu Harpia

System Turra 30 v10 jest wieżą bezzałogową przeznaczoną dla cięższych wozów bojowych. Jej masa to ok. 2000-2500 kg a opancerzenie składające się z modułów kompozytowych może sięgać poziomu 3. wg STANAG 4569.

W najnowszej odmianie jej uzbrojenie stanowi armata automatyczna kal. 30 mm (z zapasem 350 naboi), sprzężony karabin maszynowy (600 naboi) i zdwojona wyrzutnia ppk Spike LR/LR2. W przypadku armat automatycznych EVPÚ oferuje integrację armat 2A42 i GTS-30/A na amunicję w radzieckim standardzie (na amunicję 30x165 mm) lub armat Mk 44 Bushmaster II i GTS-30/N w standardzie NATO (30x173 mm).

Uzbrojenie wieży zintegrowane jest z systemem kierowania ogniem z optoelektronicznym celownikiem działonowego i panoramicznym przyrządem obserwacyjno-celowniczym dowódcy (systemy CMS-1G i CMS-1). W SKO wpięty jest też sensor meteorologiczny. Opcjonalnie na wieży można zamontować także zsmu.

Zamontowana z tyłu wieży Turra 30 v10 wyrzutnia bezzałogowców Viper / Zdjęcia: Dawid Kozdra

Oprócz powyższych sensorów na wieży zastosowano wielofunkcyjny radar produkcji izraelskiej Elty z czterema antenami rozmieszczonymi dookoła pojazdu. Sensory pozwalają wykrywać zbliżające się zagrożenia, w tym ostrzał bronią przeciwpancerną i ręczną. Działają one w ramach zaawansowanych algorytmów i elementów sztucznej inteligencji.

Bezpieczeństwo pojazdu uzbrojonego w wieżę Turra 30 v10 zwiększa zestaw 8 granatów maskujących i rozwijany przez EVPÚ aktywny system ochrony pojazdu Harpia typu hard kill. System Harpia współpracuje z radarem i obejmuje także dwie ruchome wyrzutnie przeciwpocisków (po 6 efektorów na wyrzutnię) do zwalczania zbliżającej się amunicji przeciwpancernej i bsl.

Nietypowym wyposażeniem wieży Turra 30 v10 jest też system wyrzutni bezzałogowców Viper. Został on zamontowany z tyłu wieży i liczy 8 wyrzutni dla różnych typów bsl. Mogą to być bezzałogowce rozpoznawcze, amunicja krążąca, bsl walki elektronicznej a nawet bezzałogowce do niszczenia innych bsl.

Uzbrojenie zsmu Gladius Twin mogą stanowić 2 karabiny maszynowe FN MAG lub inne karabiny kal. 7,62 mm

EVPÚ Defence pokazało też dwa nowe zsmu rodziny Gladius, które dołączyły do już znanych systemów Gladius Mini i Gladius 12. Pierwszym z nich jest system Gladius Twin o masie 220 kg (bez uzbrojenia i amunicji). System ten zaprojektowano do montażu dwóch karabinów maszynowych FN MAG lub innych, podobnych karabinów kal. 7,62 mm. Zapas amunicji dla każdego z karabinów to 750 naboi.

W prowadzeniu ognia z zsmu operatora wspiera system kierowania ogniem, który obejmuje moduł optoelektronicznych z kamerą dzienną, termowizyjną i dalmierzem laserowym i czteropłaszczyznowy układ stabilizacji. Moduł ma również funkcję automatycznego śledzenia celu. Zsmu dostosowano do integracji systemów ochronnych, takich jak detektory opromieniowania laserem, radary i wyrzutnie granatów maskujących.

Zsmu Gladius Max jest najcięższym przedstawicielem modułów rodziny Gladius / Zdjęcia: Radosław Modro

Ostatnią nowością EVPÚ był zsmu Gladius Max. To najcięższy przedstawiciel rodziny, który bez uzbrojenia i amunicji waży 250 kg. Jego uzbrojenie stanowić może armata automatyczna kal. 30x113 mm. Jego wyposażenie może być podobne jak w przypadku Gladiusa Twin, obejmując moduł optoelektroniczny, wyrzutnie granatów dymnych, radary i detektory opromieniowania laserem. System ten ma jednak bardziej zaawansowany, pięciopłaszczyznowy układ stabilizacji opartej na żyroskopach. Co ciekawe, radar i moduł optoelektroniczny może poruszać się niezależnie od armaty (IDET 2025: Boxer ze słowacką wieżą, 2025-05-28, Polsko-słowacka współpraca, 2025-02-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.