Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie ćwiczenia lotnicze

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 sierpnia 2010

Wczoraj rozpoczęły się duże ćwiczenia wojsk lotniczych ChRL. Bierze w nich udział ok. stu statków powietrznych i 10 tys. żołnierzy.

</span>Chiński Su-27SK, jeden z ok. 320 myśliwców 4. generacji, którymi dysponuje Pekin / Zdjęcie: DO USA

Ćwiczenia odbywają się na terenie prowincji Szantung i Henan, które leżą na południe od Pekinu. Biorą w nich udział samoloty wojsk lotniczych, statki powietrzne wojsk lądowych i marynarki wojennej, w także załogi stacjonarnych wyrzutni przeciwlotniczych.

Scenariusz manewrów zakłada odparcie uderzenia lotniczego na stolice kraju. Przeprowadzone będą trzy symulowane ataki. Odbędą się również strzelania z użyciem uzbrojenia bojowego. Manewry będą trwały 5 dni.

Zagraniczni obserwatorzy uznają tak duże ćwiczenia za przejaw przede wszystkim wzrostu potencjału chińskich wojsk lotniczych, zarówno w sensie technicznym, jak i wyszkolenia personelu. Z drugiej jednak strony manewry mają również wymiar polityczny.

Wiązane są ze z napięciem w stosunkach z Tajwanem i USA. Ten pierwszy kraj zwiększył ostatnio wysiłki w celu zakupu nowoczesnej broni (zobacz: Tajwan - znowu 6 miliardów, Tajwan chce Abramsów). Amerykanie natomiast wzmocnili ostatnio swoją obecność na Morzu Południowochińskim, przeprowadzając z marynarka wojenną Korei Południowej ćwiczenia floty, co związane było z wcześniejszym zatopieniem - prawdopodobnie przez północnokoreański okręt podwodny - korwety Cheonan (zobacz: Oficjalny raport - wroga torpeda).

Tymczasem Pekin rości pretensje terytorialne do większości małych wysp na tym akwenie, co mogłoby dać mu kontrolę nad całym morzem. Uznano to za jeden z głównych celów polityki zagranicznej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.