Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Buława nie wystartowała

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 sierpnia 2011

Z powodu awarii zasilania jednego z systemów okrętu podwodnego Jurij Dołgorukij nie odbyła się kolejna próba rakiety balistycznej Buława, zaplanowana na 20 sierpnia.

Według nieoficjalnych informacji, atomowy okręt podwodny Jurij Dołgorukij wypłynął 20 sierpnia na Morze Białe, by wystrzelić rakietę balistyczną R-30 Buława. Z próby jednak zrezygnowano z powodu awarii zasilania jednego z systemów okrętu lub jego czujnika. Załodze nie udało się jej usunąć w czasie rejsu. 21 sierpnia podjęto decyzję o rezygnacji z testu. Przedstawiciele dowództwa WMF twierdzą, że podobne przypadki już się zdarzały. - Ostateczna decyzja o wystrzeleniu rakiety podejmowana jest przez dowódcę okrętu, który bierze pod uwagę warunki pogodowe, stan systemów okrętu i samej rakiety - powiedział nieoficjalnie jeden z nich.

Niezależni rosyjscy eksperci twierdzą, że awaria okrętu Jurij Dołgorukij to kolejny przykład problemów przemysłu zbrojeniowego FR. Nie ma on łatwego dostępu do nowoczesnych komponentów, których sam nie produkuje. Co więcej, Jurij Dołgorukij powstaje od ponad 15 lat, więc wiele jego podzespołów jest już mocno przestarzałych. Stąd duża zawodność okrętu i samej rakiety, której wcześniejsze próby w blisko połowie były nieudane. Z 15 testów 8 uznano za pomyślne.

Informacjom o awarii okrętu zaprzeczają przedstawiciele jego producenta - PO Siewmasz. Służba prasowa stoczni twierdzi, że w czasie rejsu testowano algorytmy, które sterują zachowaniem systemów okrętu w sytuacjach niestandardowych. - Test zakończył się pomyślnie, a okręt jest przygotowywany do kolejnego rejsu. Dowództwo bazy, której podporządkowany jest Jurij Dołgorukij, nie chce komentować incydentu.

Z kolei rosyjskie media donoszą, że specjaliści Siewmaszzawoda próbują usunąć usterkę. Testowane są też inne systemy okrętu Jurij Dołgorukij. Ma on być gotowy do kolejnej próby do końca sierpnia. Jednak opóźnienie może sięgnąć kilku tygodni.

Do końca 2011 planowano 4 testy Buławy. Nie wiadomo, czy te plany są aktualne. Poprzednia, udana próba rakiety odbyła się 28 czerwca (Udany test Buławy, 2011-06-28). Równolegle z Buławą testowana jest zmodyfikowana odmiana rakiety Siniewa - Łajner (Udana próba Łajnera, 2011-05-24), przenosząca więcej głowic bojowych niż Buława - 9-12 zamiast 6. Przewaga Buławy polega na silniku - na stały materiał pędny zamiast ciekłego w Łajnerze i Siniewie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.