Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Stępka pod 4 okręt podwodny klasy Boriej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 22 marca 2009

Stocznia Siewmasz ogłosiła 19 marca rozpoczęcie budowy nowego okrętu podwodnego o napędzie atomowym, prawdopodobnie czwartego klasy Boriej. Stępki pod poprzednie okręty tej klasy położono 3, 5 i 13 lat temu.

Trzy zamknięte wcześniej miasta-bazy Floty Północnej - Polarnyj, Skalistyj i Śnieżnogorsk - są właśnie łączone w jedno miasto - Aleksandrowsk. 1 marca odbyły się tam wybory do przyszłej, 21-osobowej rady miejskiej i burmistrza. Został nim Władimir Ananiew ze Śnieżnogorska, dotąd zastępca dyrektora stoczni Nerpa. W Aleksandrowsku, który formalnie powstanie 1 stycznia 2010, będzie mieszkać ok. 50 tysięcy ludzi

Informację ogłoszono przy okazji dnia rosyjskiej Floty Podwodnej. Dowództwo floty poinformowała, że w jej składzie floty pływa 60 atomowych i konwencjonalnych okrętów podwodnych. Ponad 40 z nich to okręty o napędzie atomowym, w tym 10 ma przeznaczenie strategiczne i zajmuje ważne miejsce w rosyjskiej triadzie nuklearnej. Ponad 10 rosyjskich okrętów podwodnych odbywa misje w różnych miejscach świata.

Obecnie trwają próby pierwszego z okrętów klasy Boriej (proj. 955) - Jurij Dołgorukij (Jurij Dołgorukij nadal w próbach), który opuścił dok w kwietniu 2007 z wieloletnim opóźnieniem spowodowanym problemami finansowymi (cena jednego okrętu jest szacowana na 890 mln USD). Kolejne - Aleksandr Newskij i Władimir Monomach są budowane w stoczni Siewmasz. Pierwszy z nich ma być zwodowany w br., choć prawdopodobnie nastąpi to raczej w 2010.

Nie podano jak będzie się nazywać czwarty z okrętów klasy. Zgodnie z planami modernizacji floty, do 2015 ma powstać 5 okrętów klasy Boriej (jeszcze niedawno miało to być 8 okrętów tej klasy). Mają być one uzbrojone w testowane obecnie z poważnymi problemami rakiety Buława (Wadliwy pironabój w Buławie).

Stocznia Siewmasz zatrudnia 27 tysięcy pracowników. Niedawno ogłoszono o zatrudnieniu kolejnych 2,5 tysiąca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.