Stocznia Siewmasz ogłosiła 19 marca rozpoczęcie budowy nowego okrętu podwodnego o napędzie atomowym, prawdopodobnie czwartego klasy Boriej. Stępki pod poprzednie okręty tej klasy położono 3, 5 i 13 lat temu.
Informację ogłoszono przy okazji dnia rosyjskiej Floty Podwodnej. Dowództwo floty poinformowała, że w jej składzie floty pływa 60 atomowych i konwencjonalnych okrętów podwodnych. Ponad 40 z nich to okręty o napędzie atomowym, w tym 10 ma przeznaczenie strategiczne i zajmuje ważne miejsce w rosyjskiej triadzie nuklearnej. Ponad 10 rosyjskich okrętów podwodnych odbywa misje w różnych miejscach świata.
Obecnie trwają próby pierwszego z okrętów klasy Boriej (proj. 955) - Jurij Dołgorukij (Jurij Dołgorukij nadal w próbach), który opuścił dok w kwietniu 2007 z wieloletnim opóźnieniem spowodowanym problemami finansowymi (cena jednego okrętu jest szacowana na 890 mln USD). Kolejne - Aleksandr Newskij i Władimir Monomach są budowane w stoczni Siewmasz. Pierwszy z nich ma być zwodowany w br., choć prawdopodobnie nastąpi to raczej w 2010.
Nie podano jak będzie się nazywać czwarty z okrętów klasy. Zgodnie z planami modernizacji floty, do 2015 ma powstać 5 okrętów klasy Boriej (jeszcze niedawno miało to być 8 okrętów tej klasy). Mają być one uzbrojone w testowane obecnie z poważnymi problemami rakiety Buława (Wadliwy pironabój w Buławie).
Stocznia Siewmasz zatrudnia 27 tysięcy pracowników. Niedawno ogłoszono o zatrudnieniu kolejnych 2,5 tysiąca.