Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oman zainteresowany Eurofighterami

Lotnictwo wojskowe, 24 stycznia 2012

BAE Systems otrzymała zapytanie ofertowe od władz Omanu, dotyczące potencjalnego zakupu myśliwców Eurofighter. Prawdopodobnie chodzi o 12 maszyn.

Jeden z brytyjskich Eurofighterów w czasie operacji libijskiej / Zdjęcie: RAF

Brytyjski koncern poinformował, że otrzymał zapytanie ofertowe, dotyczące myśliwców Eurofighter. To jedyna oficjalna informacja w tej sprawie. Doniesienia mediów wskazują, że chodzi prawdopodobnie o 12 samolotów oraz wyposażenie pomocnicze, wraz z pełnym pakietem serwisowym i szkoleniowym. Rozmowy mogłyby zostać sfinalizowane umową do końca bieżącego roku, zaś pierwszych dostaw można oczekiwać w ciągu kolejnych 2-3 lat.

Na blogu ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii pojawiła się też informacja o szacowanej wartości kontraktu - 3 mld GBP. Wydaje się jednak, że to suma zdecydowanie za duża, jak na wyposażenie zaledwie jednej eskadry.

Brytyjczycy - którzy w czasach kolonialnych byli protektorem sułtanatu, a później stali się długoletnim eksporterem broni do tego kraju - wydawali się naturalnym dostawcą następców starzejących się uderzeniowych Jaguarów. Oferowali nowoczesne Eurofightery, rozpoczynając pierwsze rozmowy w 2008 (zobacz: Oman kupi Eurofightery?). Ich konkurentami byli Francuzi z Rafale, a później także Amerykanie z F-16C/D. Niespodziewanie jednak to ci ostatni otrzymali zlecenie, pierwotnie na 18 myśliwców. W grudniu ubiegłego roku zostało ono ograniczone do 12 egz. (zobacz: 12 F-16 dla Omanu), co pozostawiło szansę na kontrakt także dla Brytyjczyków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.