Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Początek budowy irackich F-16

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 06 grudnia 2011

Amerykański departament obrony zlecił Lockheed Martinowi dostarczenie 18 myśliwców F-16C/D Block 52 dla wojsk lotniczych Iraku. Wartość kontraktu to 835 mln USD.

F-16 w hangarze bazy Balad. Samoloty tego typu zapewniają kontrolę nad przestrzenią lotniczą Iraku. Kwestia, co się stanie po ich przesądzonym wycofaniu, a przed uzyskaniem gotowości operacyjnej przez nowe irackie myśliwce, nie została przesądzona. Przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych tego kraju skłaniają się do powierzenia tego zadania Amerykanom. Waszyngton nie ujawnił jeszcze decyzji w tej sprawie / Zdjęcie: USAF

Informacja o podpisaniu umowy o zakupie przez Irak 18 myśliwców (12 bojowych i 6 szkolno-bojowych), została ujawniona w pod koniec września przez doradcę premiera Iraku. Nie została jednak oficjalnie potwierdzona, ani przez rządy zainteresowanych państw, ani przez producenta (zobacz: Irak kupił F-16?).

Wczoraj Pentagon poinformował jednak o zleceniu Lockheed Martinowi dostawy 12 F-16C Block 52 i 6 F-16D Block 52, urządzeń obsługi technicznej i pakietu logistycznego, wraz z bezpośrednimi usługami amerykańskich techników, o łącznej wartości 835 mln USD. Termin ukończenia prac przewidziano na 30 maja 2018.

Biorąc pod uwagę cenę jednostkową, nieco ponad 46 mln USD za egz., zlecenie może dotyczyć wyłącznie samolotów w konfiguracji podstawowej, bez części wyposażenia, uzbrojenia, systemów rozpoznania czy usług szkoleniowych.

Według wcześniejszych informacji, wartość całego kontraktu szacowana jest na 3 mld USD, a ujawnione wczoraj zlecenie dla Lockheed Martina jest tylko jego częścią. Środki na umowę pochodzą z zaliczki, która wyniosła prawdopodobnie 1,4-1,5 mld USD. Z sumy tej finansowane będzie też szkolenie pilotów i mechaników, które w całości prowadzone będzie w USA.

Przedstawiony w oficjalnej umowie termin maja 2018 dotyczy prawdopodobnie zaangażowania amerykańskich techników w obsługę irackich szesnastek (oznaczanych przez producenta także jako F-16IQ). Doniesienia w września i października stanowią bowiem, że pierwsze myśliwce trafią nad Tygrys pod koniec 2012 lub w 2013. Pewnym jest natomiast - bo twierdzą tak oficjalnie najwyżsi rangą oficerowie irackich wojsk lotniczych - że cała osiemnastka nie osiągnie pełnej gotowości operacyjnej wcześniej niż w 2020 (zobacz: Samodzielny Irak po 2024).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.