Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Setny Boxer dla Niemiec

Wojska lądowe, 07 lutego 2012

Europejska agencja OCCAR przekazała uroczyście niemieckim wojskom lądowym setny transporter opancerzony Boxer z produkcji seryjnej. Prawie 2,5 roku po rozpoczęciu pierwszych dostaw.

Jeden z pięciu wykorzystywanych operacyjnie w Afganistanie Boxerów / Zdjęcie: OCCAR

Agencja poinformowała o wydarzeniu ze sporym opóźnieniem. Przekazanie pojazdu odbyło się bowiem 20 stycznia. Przedstawiciele OCCAR przyznali, że dostawy, realizowane przez spółkę ARTEC (joint-venture Krauss-Maffei Wegmanna, Rheinmetalla oraz holenderskiego Stork PWV) charakteryzują się wolniejszym tempem od pierwotnie zakładanego, ale uznano je za wystarczające. Dodajmy, że pierwszy wóz seryjny przekazano użytkownikowi 23 września 2009 (zobacz: Pierwszy, seryjny Boxer dostarczony).

Ze stu przekazanych pojazdów 25 trafiło już do Afganistanu, zbierając pochlebne opinie członków załóg. 5 wozów (zobacz: Boxery w Afganistanie) prowadzi już operacje bojowe. Do końca lutego dołączą do nich pozostałe transportery, w tym model w wersji dowódczej.

Według ujawnionych planów, Bundeswehra powinna otrzymać w ciągu bieżącego roku dodatkowe 75 Boxerów. Pod koniec 2012 pierwsze 5 pojazdów seryjnych trafi także do wojsk lądowych Holandii, drugiego uczestnika programu. Pierwotnie zakładano, że dostawy te zostaną zrealizowane jeszcze w 2011. Nie stało się tak z powodu pierwszeństwa, uzyskanego przez zaangażowanych w Afganistanie Niemców (Holendrzy wycofali się w 2010), a także przez problemy budżetowe (zobacz: Holenderska armia bez pieniędzy?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra