Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Setny Boxer dla Niemiec

Wojska lądowe, 07 lutego 2012

Europejska agencja OCCAR przekazała uroczyście niemieckim wojskom lądowym setny transporter opancerzony Boxer z produkcji seryjnej. Prawie 2,5 roku po rozpoczęciu pierwszych dostaw.

Jeden z pięciu wykorzystywanych operacyjnie w Afganistanie Boxerów / Zdjęcie: OCCAR

Agencja poinformowała o wydarzeniu ze sporym opóźnieniem. Przekazanie pojazdu odbyło się bowiem 20 stycznia. Przedstawiciele OCCAR przyznali, że dostawy, realizowane przez spółkę ARTEC (joint-venture Krauss-Maffei Wegmanna, Rheinmetalla oraz holenderskiego Stork PWV) charakteryzują się wolniejszym tempem od pierwotnie zakładanego, ale uznano je za wystarczające. Dodajmy, że pierwszy wóz seryjny przekazano użytkownikowi 23 września 2009 (zobacz: Pierwszy, seryjny Boxer dostarczony).

Ze stu przekazanych pojazdów 25 trafiło już do Afganistanu, zbierając pochlebne opinie członków załóg. 5 wozów (zobacz: Boxery w Afganistanie) prowadzi już operacje bojowe. Do końca lutego dołączą do nich pozostałe transportery, w tym model w wersji dowódczej.

Według ujawnionych planów, Bundeswehra powinna otrzymać w ciągu bieżącego roku dodatkowe 75 Boxerów. Pod koniec 2012 pierwsze 5 pojazdów seryjnych trafi także do wojsk lądowych Holandii, drugiego uczestnika programu. Pierwotnie zakładano, że dostawy te zostaną zrealizowane jeszcze w 2011. Nie stało się tak z powodu pierwszeństwa, uzyskanego przez zaangażowanych w Afganistanie Niemców (Holendrzy wycofali się w 2010), a także przez problemy budżetowe (zobacz: Holenderska armia bez pieniędzy?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.