Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Precyzyjna Hydra na AT-6C

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 lutego 2012

Przedstawiciele BAE Systems poinformowali, że amerykańskie filie koncernu przeprowadziły udane testy APKWS - naprowadzanego laserowo pocisku Hydra - wystrzelonego przez turbośmigłowy AT-6C.

Moment wystrzelenia pocisku. Dzięki zestawowi sterującemu i pół-aktywnej głowicy naprowadzającej na wiązkę laserową, npr Hydra kalibru 70 mm stał się pośrednim ogniwem między standardowym, niekierowanym pociskiem a ppk AGM-114 Hellfire. Jeżeli próby na turbośmigłowym AT-6C zakończą się sukcesem, nowa broń będzie mogła być stosowana we wszystkich klasach statków powietrznych, od śmigłowców, przez samoloty szturmowe do lekkich maszyn przeciwpartyzanckich / Zdjęcie: HBC

Prace nad zwiększeniem precyzji ognia, prowadzonego przy pomocy npr Hydra, rozpoczęto w USA w 2002. Pomysł polegał na przystosowaniu prostego i taniego oręża do naprowadzania na wiązkę lasera, na wzór bomb kierowanych.

Wśród kilku ofert wybrano ostatecznie propozycję BAE Systems. Jej zestaw - na zamówienie korpusu piechoty morskiej - przystosowano w pierwszej kolejności do śmigłowców uderzeniowych AH-1W Cobra i wielozadaniowych UH-1Y Huey (zrealizowano także pomyślne próby z rozpoznawczym OH-58D Kiowa). Produkcja niskoseryjna została już zapoczątkowana, a masowa powinna rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku. Pociski nazwane zostały Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS).

W marcu 2011 amerykańska filia brytyjskiego koncernu otrzymała zlecenie na zintegrowanie nowych pocisków z odrzutowymi samolotami szturmowymi: A-10 Thunderbolt II USAF i AV-8B Harrier lotnictwa USMC. Preliminarz 27-miesięcznego programu nie przekracza 20 mln USD.

Ostatnie zlecenie dotyczyło przystosowania APKWS dla turbośmigłowych samolotów przeciwpartyzanckich. Próbę zrealizowano w wyjątkowo szybkim tempie - bazując na poprzednich doświadczeniach - integrując zestaw z doświadczalnym AT-6C (zobacz: Kolejne testy uzbrojonego Texana II,Amerykanie wybrali Super Tucano).

Według zapewnień producenta, test był wyjątkowo udany. Strzelano na odległość niemal 5 km (maksymalny zasięg skuteczny klasycznych Hydr to 8 km), najpierw wykorzystując npr, a później - z tej samej wyrzutni - APKWS. W tym drugim przypadku osiągnięto wysoką precyzję: pocisk uderzył zaledwie o cale od punktu podświetlonego wiązką laserową.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra