Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niebezpieczne Warriory?

Wojska lądowe, 09 marca 2012

Po tragicznym w skutkach wybuchu w bwp FV 510 Warrior, część brytyjskich mediów zaatakowała resort obrony za niewystarczającą modernizację tych pojazdów. Ministerstwo odpowiada, że to nieprawda.

Warrior w jednej z ostatnich odmian, wykorzystywanych w Afganistanie...

Według oświadczenia brytyjskiego resortu obrony, wszystkie Warriory wysłane do Afganistanu, do połowy ubiegłego roku zostały zmodernizowane w ramach wartego 40 mln GBP programu, realizowanego jako pilna potrzeba operacyjna. Były to już kolejne zmiany. Pierwsze wprowadzano w okresie remontów i poległy na montowaniu nowych systemów łączności i obserwacji nocnej. W okresie działań w Iraku zamontowano najpierw dodatkowe płyty pancerne (zobacz: Tysięczny remont Warriora), a później także pancerze prętowe.

Ze względu na potrzeby misji afgańskiej do czerwca ubiegłego roku zakończono prace, których celem było m.in. wzmocnienie opancerzenia, wymiana foteli załogi i żołnierzy desantu, a także zwiększenie mobilności pojazdów. Łącznie wprowadzono 30 usprawnień. Resort wyłonił także zwycięzcę w przetargu na głęboką modernizację Warriorów - o wartości ok. 1 mld GBP - która pozwoliłaby im pozostać w służbie przynajmniej do 2040 (zobacz: Modernizacja Warriorów).

...i standardowy FV510, dostarczany w latach 1987-1995. Widoczny m.in. brak płyt dodatkowego opancerzenia boków kadłuba i pancerza prętowego / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Informacje te nie wyjaśniają jednak przyczyn tragicznego w skutkach incydentu z 6 marca, kiedy po wybuchu IED doszło do zapalenia się Warriora i eksplozji amunicji (zobacz: 6 Brytyjczyków zginęło w Afganistanie). Media wskazują, że do tej pory, zarówno w Iraku jak i Afganistanie, w wozach tego typu śmierć poniosło 22 żołnierzy. Najtragiczniejszy wypadek tego typu miał miejsce w 2007, kiedy w irackiej Basrze eksplodował silny ładunek wybuchowy, w wyniku czego śmierć poniosły cztery osoby, w tym 24-letnia ppor. Joanna Dyer , prywatnie przyjaciółka księcia Williama. Sporządzony później raport wskazał, że pancerz pojazdu, nawet dodatkowo wzmocniony, okazał się zbyt słaby na ładunek o tak wielkiej mocy.

Dokładne dane o odporności pancerza najnowszych wersji Warriorów nie są jawne. Dotychczasowe doświadczenia, w tym stosunkowo wczesne, z Bośni i Hercegowiny, wskazują jednak, że brytyjskie bwp znosiły wybuchy standardowych min przeciwpancernych, notując jedynie lekkie uszkodzenia i w pełni chroniąc załogę. Dostępne informacje świadczą także o dobrym zabezpieczeniu przeciwko ostrzałowi z RPG-7. Faktem jest jednak, że konstrukcja wozu - projektowana w latach 1980. - nie brała pod uwagę zagrożenia IED. Można więc przypuszczać, że gąsienicowe Warriory o standardowej masie jedynie 25 t., zapewniają niższy poziom ochrony przeciwminowej, niż w przypadku samochodów klasy MRAP czy najnowszych transporterów kołowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.