Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny rezygnują z używanych F-16

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 13 marca 2012

Wojska lotnicze Filipin zrezygnowały z zakupu od USAF 12 używanych myśliwców F-16 z powodu ich wysokiej ceny i niewielkich możliwości. Zamierzają uruchomić otwarty przetarg na dostawę potrzebnych samolotów.


Stare F-16 przechowywane w Davis-Monthan są ostatnio przebudowywane na cele latające (126 F-16 jako cele powietrzne, 2010-03-10)

Nieoficjalnie o rezygnacji z koncepcji zakupu bez przetargu używanych amerykańskich myśliwców F-16 informowały filipińskie media. Bardziej oficjalnie potwierdził tę decyzję dowódca filipińskich wojsk lotniczych, Maj. Gen. Lauro Catalino de la Cruz podczas uroczystości odbioru czterech śmigłowców PZL W-3 Sokół (Sokoły w filipińskiej służbie, 2012-03-12). Powiedział, że to opcja zbyt droga w zakupie i eksploatacji.

Filipiny nie rezygnują jednak z modernizacji sił zbrojnych, w tym zakupu myśliwców. Planują jednak rozpisanie przetargu, w którym będzie mógł uczestniczyć F-16.

Sekretarz obrony Filipin Voltaire Gazmin mówił w styczniu, że jego kraj zamierza kupić nowe czołgi, fregaty, niszczyciele, bezzałogowce, samoloty patrolowe dalekiego zasięgu, systemy radarowe i właśnie myśliwce. Początkowo rozmowy prowadzono głównie z USA. Miały się one zakończyć do końca marca, ale termin przesunięto na 30 kwietnia. Teraz jako dostawcy występują też inne kraje, w tym Włochy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.