Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA blokują dostawy dla Tajlandii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 15 czerwca 2012

Planowane na 12 i 13 czerwca uroczystości przekazania Tajlandii kolejnych samolotów szwedzkiego Saaba została odwołana. Powodem jest opóźnienie dostaw komponentów z USA.

Tajlandia kupiła od Szwecji 12 myśliwców wielozadaniowych JAS39 Gripen C/D, 2 samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340 Erieye oraz jeden transportowy Saab 340 za 34 mld bahtów (1,1 mld USD). 6 Gripenów, jeden Erieye i samolot transportowy zostały już dostarczone i latają operacyjnie w ramach 7. Skrzydła (Gripeny operacyjne w Tajlandii, 2011-07-12). Część pozostałych, w tym drugi Erieye, miało trafić do odbiorcy 12 i 13 czerwca. Jednak uroczystości planowane w bazie Don Muang i przekazanie samolotów Wing 7 w Surat Thani, zostały odwołane.

Nie podano oficjalnych powodów odwołania uroczystości. Nieoficjalnie podaje się, że opóźnienie odstaw spowodowane jest zablokowaniem dostaw kluczowych komponentów systemów pokładowych i napędów przez producentów z USA. - Amerykanie są bardzo niezadowoleni z tego, że Tajlandia wybrała samoloty szwedzkie zamiast F-16, i starają się przeszkodzić w realizacji zawartego kontraktu - podaje anonimowe źródło cytowane przez Bangkok Post. W ubiegłym miesiącu do Szwecji poleciał dowódca tajskich wojsk lotniczych, Itthaporn Subha-wong, lecz w czasie wizyty nie znaleziono rozwiązania problemów.

Zdjęcie: Saab


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.