Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japonia uwalnia Osprey’e na Okinawie

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 19 września 2012

USA i Japonia zawarły porozumienie, które pozwala Amerykanom rozpocząć na Okinawie operacje lotnicze z użyciem 24 MV-22 Osprey.

Pierwsze 12 MV-22 przybyły do Iwakuni na Okinawie 23 lipca 2012, skąd miały odlecieć do bazy lotniczej USMC w Futenma. Pierwotnie planowano, że operacja przerzutu zakończy się w połowie września. Masowe protesty Japończyków to uniemożliwiły / Zdjęcie: USMC

Pierwsze loty MV-22 Osprey mają się rozpocząć w październiku. W wydanym oświadczeniu, sekretarz obrony USA Leon Panetta powiedział: jestem zadowolony że udało nam się dojść do porozumienia z rządem Japonii, który pozwolił na rozpoczęcie lotów Osprey’ami.

Wdrożenie hybrydowego MV-22, było przedmiotem kontrowersji między obu krajami. Mieszkańcy Okinawy, na czele z gubernatorem, protestowali przeciwko rozmieszczeniu tych maszyn na wyspie w obawie o swoje bezpieczeństwo. Podkreślali, że tylko w bieżącym roku MV-22 rozbiły się dwa razy, nie licząc awaryjnych lądowań (Japończycy przeciw MV-22 Osprey, 2012-09-11).

Oświadczenie Panetty potwierdził również japoński minister obrony, Satoshi Morimoto. Gospodarze przyjęli wnioski amerykańskich komisji badania wypadków lotniczych, że ostatnie incydenty były spowodowane przez błędy ludzkie, a nie problemy techniczne.

Amerykanom zależy na szybkim wprowadzeniu do służby MV-22, które mają – w ramach rotacji jednostek – zastąpić formacje śmigłowców. Pentagon podkreśla, że samoloty te mają w stosunku do klasycznych śmigłowców dwa razy większą prędkość, trzykrotnie większy udźwig i czterokrotnie większy zasięg.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.