Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Piąta bateria Iron Dome już wkrótce

Wojska lądowe, 05 listopada 2012

Minister obrony Izraela ogłosił plany wprowadzenia do służby piątej baterii systemu przeciwrakietowego/przeciw pociskom artyleryjskim Iron Dome.

System Iron Dome przeznaczony jest przede wszystkim do ochrony punktowych obiektów przed atakami z użyciem 122-mm niekierowanych pocisków rakietowych, 120-mm pocisków moździerzowych i 152/155-mm pocisków artyleryjskich. Może być także wykorzystany do zwalczania statków powietrznych (w tym śmigłowców i bsl). Jego opracowanie zostało zainicjowane w styczniu 2008 na zlecenie ministerstwa obrony Izraela / Zdjęcie: Times of Israel

Według ogłoszonej wczoraj deklaracji Ehuda Baraka, piąta bateria Iron Dome ma zostać przekazana wojskom lotniczym Izraela w najbliższym czasie. Minister nie doprecyzował miejsca jej dyslokacji. Wiadomo jednak, że ma ona zostać rozstawiona na południu kraju.

Ogłoszonym planom wprowadzenia do służby kolejnej baterii izraelskiego rodzimego systemu przeciwlotniczego towarzyszyła informacja na temat realizowanych przy jej wykorzystaniu testów. W ich trakcie konstruktorom z Rafael Advanced Defense Systems udało się sprawdzić funkcjonowanie nowej aparatury radarowej. Docelowo ma ona zwiększyć stopień detekcji, a w konsekwencji eliminacji nadlatujących pocisków rakietowych lub artyleryjskich przeciwnika.

W przyszłości w nową aparaturę radarową mają zostać doposażone w pełni już operacyjne baterie systemu, a także 6., która jest obecnie poddawana pracom montażowym. Jej przekazanie izraelskim wojskom lotniczym planowane jest na lato 2013.

System przechwytywania rakiet Iron Dom powstał i jest wdrażany z środków USA (Dolary na Iron Dome, 2010-12-10). W tym roku Kongres USA zatwierdził do przyszłorocznego budżetu dodatkowe 948 mln USD na rozbudowę izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, w tym zakup kolejnych baterii Iron Dome (Rekordowa dotacja USA dla Izraela, 2012-05-08). System został wdrożony do służby w 2011 i od razu przeszedł test skuteczności, niszcząc wystrzelony w kierunku Izraela pocisk rakietowy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.