Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjska ofensywa w Malezji

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 listopada 2012

Według malezyjskiej gazety The Sun Daily, brytyjski rząd złożył władzom w Kuala Lumpur ofertę sprzedaży uzbrojenia o potencjalnej wartości ponad 2 mld GBP. Wspiera także odrębne próby BAE Systems ulokowania na tym rynku myśliwców Eurofighter.

Prawdopodobnie jednym z zaproponowanych Malezji typów uzbrojenia są lekkie haubice ciągnione M777 (na zdjęciu w czasie ćwiczeń amerykańskiej piechoty morskiej), które w tym regionie świata zostały już zamówione (chociaż via USA) przez Australię i Tajlandię. Dodatkowy kontrakt – ma 145 dział – finalizowany jest także w Indiach / Zdjęcie: USMC

Rewelacje malezyjskiej gazety opierają się na nieoficjalnych doniesieniach informatorów z kręgu miejscowych władz i przemysłu. Niezaprzeczalnym faktem są natomiast intensywne w ostatnim czasie kontakty brytyjsko-malezyjskie, a przykładem październikowe spotkanie prezesa BAE Systems, Iana Kinga z premierem Datuk Seri Najib Abdul Razak in Putrajaya.

Według The Sun Daily, pakiet oferowanego uzbrojenia został skonstruowany wokół samolotów szkolno-bojowych BAE Systems Hawk. Londyn liczy, że Kuala Lumpur ponownie wybierze te maszyny. Malezyjczycy zakupił w 1992 18 egzemplarzy modelu 208. Ich dostawy rozpoczęły się dwa lata później. Do dzisiaj w jednostkach operacyjnych służy 12 z nich, głównie jako lekkie samoloty szturmowe.

Dodatkowo Brytyjczycy proponują sprzedaż sprzętu artyleryjskiego, wyposażenia osobistego żołnierzy piechoty oraz fregat. Ta ostatnia pozycja to także nawiązanie do kontraktu z 1992, na mocy którego Malezja kupiła dwie fregaty typu Leiku. W ciągu ostatnich lat obie strony prowadziły już rozmowy na temat dostaw kolejnej partii tych okrętów, jednak na przeszkodzie stanęły zbyt małe zasoby finansowe resortu obrony.

Ta ostatnia kwestia staje się z roku na rok coraz mniej istotna. Malezja jest jednym z dynamicznie, a przede wszystkim stale rozwijających się krajów azjatyckich, notując – nawet w okresie obecnego kryzysu – roczny wzrost PKB na poziomie 5% rocznie. Przekłada się to na poziom wydatków wojskowych, które w br. powinny zamknąć się kwotą o równowartości 4,4 mld USD. Ich udział w PKB oscyluje w ostatnich latach na poziomie 2%.

Obok propozycji brytyjskiego rządu, osobne działania prowadzi BAE Systems, oferując myśliwce Eurofighter, jako następców rosyjskich MiGów-29 (Wycofanie malezyjskich MiGów-29, 2009-10-29). O przetarg na 18 nowych samolotów ubiegają się niemal wszyscy liczący się producenci, z wyłączeniem przedsiębiorstw z Chin (Przyspieszenie malezyjskiego przetargu?, 2012-04-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.