Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gripeny z bonifikatą?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 12 grudnia 2012

Według nieoficjalnych informacji szwajcarskiej telewizji, kraj ten zapłaci za 22 samoloty myśliwskie JAS-39E/F Gripen jedynie 2,2 mld CHF. Jest to o ok. 30% mniej od pierwotnie ustalonej kwoty kontraktu.

Saab planuje w ciągu 10 lat sprzedać ok. 300 samolotów JAS-39 Gripen / Zdjęcie: Saab

Pierwotny koszt zakupu Gripenów wynosił 3,1 mld CHF. Ze względu na brak finalnej umowy oraz naciski konkurencyjnej Dassault Aviation, Szwedzi zapowiedzieli obniżenie ceny samolotów. Doniesienia z początku br. mówiły o kwocie rzędu 2,5-2,8 mld CHF (Tańsze Gripeny dla Szwajcarii, 2012-02-08.

Według reporterów szwajcarskiej telewizji publicznej SF, obecna oferta Saaba jest jeszcze bardziej korzystna. Szwajcaria zapłaci za każdy z 22 zamówionych samolotów JAS-39E/F Gripen po 100 mln CHF (ok. 83 mln euro). Powołując się na anonimowe źródła, dziennikarze podali, że za tą samą odmianę myśliwca szwedzkie wojska lotnicze zapłacą 115-130 mln CHF. Podkreślili przy tym, że Szwedzi planują zamówić znacznie więcej, od 40 do 60 samolotów.

Cytowani eksperci różnicę w cenie tłumaczą złą sytuacją gospodarczą Szwecji, której przemysł obronny stracił w ostatnich latach wiele zamówień. Istnieje groźba utraty nawet 100 tys. miejsc pracy. Dlatego kontrakt ze Szwajcarią musi być podpisany.

Potwierdził to minister obrony Szwecji Karin Enstrom, który powiedział, że rodzime wojska lotnicze będą musiały zapłacić więcej za Gripeny, niż Szwajcarzy – ponosząc samodzielnie koszty prac rozwojowych nowego modelu. Dodał jednak, że Sztokholm zyska na współpracy w dłuższej perspektywie.

Niska cena JAS-39E/F Gripen będzie głównym atutem rządzącej partii ludowej SVP w nadchodzącym głosowaniu parlamentu, który musi zatwierdzić zakup myśliwców przed podpisaniem ostatecznej umowy (Gripeny w szwajcarskim parlamencie, 2012-11-16). Opozycja deklaruje niezmiennie sprzeciw wobec transakcji, uznając pozyskanie nowych myśliwców przed zakończeniem służby przez F-5E/F za trwonienie pieniędzy podatników.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.