Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gripeny w szwajcarskim parlamencie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 listopada 2012

Szwajcarski rząd zwrócił się do parlamentu o zatwierdzenie programu finansowego na zakup 22 samolotów myśliwskich JAS-39E/F Gripen.

Wybrane przez Federalną Radę Uzbrojenia Gripeny zastąpią przestarzałe F-5E Tiger II / Zdjęcie: MO Szwajcarii

Rząd Szwajcarii zwrócił się do Parlamentu o zatwierdzenie finansowania zakupu 22 samolotów myśliwskich JAS-39 Gripen, przestrzegając jednocześnie opozycję, że przeciwstawi się jej potencjalnym żądaniom o rozpisanie referendum (Referendum w sprawie Gripenów?, 2012-08-22). Opozycja, czyli socjaldemokraci i pacyfiści z organizacji Szwajcaria bez armii, przegrała już jedno referendum w tej sprawie w 2011. Teraz zarzuca rządowi, że Gripen ma mniejsze zdolności bojowe niż Rafale i Eurofighter (Atak na Gripena, 2012-02-15). Powołana w tej sprawie parlamentarna podkomisja, mimo krytycznego raportu w tej sprawie głosami 16:9, opowiedziała się za podtrzymaniem wyboru szwedzkiego myśliwca przez Federalną Radę Uzbrojenia (Zwycięstwo Gripena w Szwajcarii, 2011-12-01).

Minister obrony Szwajcarii Ueli Maurer powiedział na konferencji prasowej, że mimo kontrowersji zgłoszony przez rząd projekt finansowania zakupu 22 JAS-39 Gripen zostanie zatwierdzony. Prawdopodobnie program poza rządzącą partią Ludową SVP, program poprą również przedstawiciele partii Wolnych Demokratów FDP.

W przypadku zatwierdzenia programu przez parlament, opozycja, aby zostało zorganizowane referendum w tej sprawie, musi w ciągu 100 dni od opublikowania ustawy zebrać 50 tys. podpisów 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.