Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wybór FX-III przesunięty na 2013

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 grudnia 2012

Południowokoreańska agencja odpowiedzialna za zakupy uzbrojenia, DPA przełożyła na 2013 rozstrzygnięcie przetargu na dostawę 60 myśliwców, w ramach programu FX-III. Oficjalnym powodem jest potrzeba ponownego omówienia warunków umowy z potencjalnymi dostawcami.

Zakupione w ramach programu FX-III samoloty zastąpią 68 myśliwców bombardujących McDonnell Douglas F-4 Phantom II / Zdjęcie: USAF

Pierwotnie przetarg planowano rozstrzygnąć w najpóźniej w październiku br. Przedstawiciel DPA poinformował największą koreańską agencję informacyjną Yonhap, że powodem jest ponowne omówienie warunków umowy z potencjalnymi dostawcami samolotów: Boeingiem (oferującym F-15SE), Lockheed Martinem (F-35A) i EADS (Eurofighter). Koszt ewentualnego kontraktu szacowany jest na 7,3 mld USD.

Finalna faza przetargu – rozpatrzenie nadesłanych ofert – rozpoczęła się w czerwcu br. (Trzy oferty dla Korei, 2012-06-18). Oprócz problemów z oceną propozycji, istotny wpływ na przeniesienie ogłoszenia wyników musiały mieć także przesłanki polityczne. Jutro zostaną bowiem przeprowadzone wybory prezydenckie, co we wszystkich krajach – szczególnie z silną pozycją głowy państwa – doprowadza do zamrożenia dużych przetargów wojskowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.