Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bliski zakup Seahawków przez Seul

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 03 stycznia 2013

Według nieoficjalnych informacji, Republika Korei finalizuje proces zakupu 8 śmigłowców ZOP Sikorsky MH-60R Seahawk. Podpisanie umowy w tej sprawie powinno nastąpić w najbliższych miesiącach.

Południowokoreańskie MH-60R Seahawk mają być wykorzystywane do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych Korei Północnej. Na zdjęciu wiropłat w barwach marynarki wojennej USA / Zdjęcie: US Navy

Informację przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na anonimowe źródła w marynarce wojennej, przyszłym użytkowniku tych śmigłowców. Doniesienie nie jest zaskakujące. W maju 2012 do Kongresu USA trafiły dokumenty niezbędne do uzyskania zgody na transakcję eksportową tych wiropłatów (MH-60R dla Seulu, 2012-05-17), natomiast we wrześniu przeprowadzono wszechstronne testy MH-60R, uzyskując pozytywne rezultaty. Trwają także negocjacje z producentem, koncernem Sikorsky Aircraft.

Ostateczna wartość planowanej transakcji nie jest jeszcze znana. W przesłanych do Kongresu USA dokumentach wymieniono kwotę 1 mld USD, jednak zawiera ona w sobie wszystkie potencjalne propozycje sprzedającego i ostateczna wartość umów jest z reguły mniejsza.

Według ostatnich doniesień przedstawicieli marynarki wojennej, stronie południowokoreańskiej udało się obniżyć cenę jednostkową wiropłatów, godząc się w zamian na podniesienie kosztów usług dodatkowych, w tym m.in. wsparcia logistycznego. W najbliższych tygodniach w sprawie zakupu Seahawków wypowie się rządowa agencja zamówień wojskowych DAPA, co będzie miało kluczowe znaczenie dla losów transakcji.

Nowe śmigłowce mają operować z pokładów budowanych w ramach programu Future Frigate eXperimental fregat typu Incheon.Obecne plany Seulu zakładają wprowadzenie do służby nawet do 24 okrętów tego typu. Oznacza to możliwość zwiększenia w przyszłości liczby zamawianych MH-60R.

Warto przypomnieć, że jako alternatywę dla Seahawków Seul rozważał zakup włosko-brytyjskiego AW159. Ostatecznie jednak wybór padł na ofertę z USA. Podobnie jak w przypadku zakończonego niedawno duńskiego przetargu na nowe śmigłowce ZOP (Seahawki dla Danii, 2012-12-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.