Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Seahawki dla Danii

Lotnictwo wojskowe, 07 grudnia 2012

Lockheed Martin poinformował wczoraj o podpisaniu wstępnej umowy między przedstawicielami ministerstwa obrony Danii i US Navy o dostawach 9 śmigłowców Sikorsky MH-60R Seahawk wraz z pakietem wsparcia logistycznego.

Dania będzie drugim zagranicznym odbiorcą MH-60R. Wcześniej na ich wybór zdecydowała się Australia, która w 2011 zamówiła 24 wiropłaty tego typu / Zdjęcie: US Navy

Zawarte porozumienia – Letter of Offer and Acceptance – to wyraz woli obu stron sfinalizowania kontraktu w oparciu o przedstawioną ofertę. Zakłada ona sprzedaż Duńczykom 9 wielozadaniowych śmigłowców morskich MH-60R Seahawk, które zastąpią obecnie eksploatowane Super Lynx Mk 90B. Dostawy wiropłatów rozpoczną się najprawdopodobniej w 2016 i potrwają 2 lata. Wartość transakcji określono na 686 mln USD.

Podpisanie dokumentu pozwala na rozpoczęcie procesu sprzedaży w ramach Foreign Military Sales. Konieczne jest także uzyskanie pozwolenia Senatu USA na eksport uzbrojenia oraz wynegocjowanie szczegółowych warunków umowy z producentem. W realizację ostatecznego porozumienia zaangażowane będą: Sikorsky Aircraft, Lockheed Martin, General Electric, Raytheon i CAE odpowiedzialna za dostawę zaplecza szkoleniowego.

Podpisanie LOA jest konsekwencją wyboru MH-60R w przetargu duńskiego resortu obrony (Dania wybrała Seahawki, 2012-11-22). Amerykańska propozycja pokonała oferty AgustyWestland (z AW159) i Eurocoptera (AS565 MB Panther). Duńskie Seahawki będą wykorzystywane m.in. do zadań patrolowych, SAR oraz wspierania jednostek wojsk lądowych.

W trakcie prowadzonych równolegle rozmów o współpracy przemysłowej przedstawiciele Sikorsky Aircraft zobowiązali się wstępnie do zakupów produktów duńskiej Termy, w tym systemów walki radioelektronicznej i samoobrony, z przeznaczeniem dla śmigłowców S-70i, S-92 i S-76 (Terma wyposaży Black Hawki?, 2012-08-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.