Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrioty w Turcji

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 07 stycznia 2013

W ramach wsparcia tureckiego systemu obrony przeciwlotniczej przed potencjalnym zagrożeniem z terenu sąsiedniej Syrii, w sobotę do bazy lotniczej Incirlik przybyły pierwsze elementy dwóch baterii systemu Patriot.

Wyrzutnie systemu Patriot, wraz z wozami towarzyszącymi, w bazie lotniczej Kadena / Zdjęcie: USAF

Pierwsi żołnierze amerykańscy przybyli do Turcji już w piątek i zajęli się przygotowywaniem bazy Incirlik do przyjęcia transportów dwóch baterii systemów przeciwlotniczych Patriot. Te zaczęły przybywać – na pokładach samolotów transportowych – w sobotę rano. Wraz z nimi w Turcji przyleciała większa grupa żołnierzy z 3rd Battalion, 2d Air Defense Artillery Regiment (3-2 ADA). Docelowo – w ciągu kilku najbliższych dni – dotrze tam cała, 400-osobowa obsada jednostki, wraz ze sprzętem.

Po przylocie amerykańscy zostali skierowani do koszar w Gaziantep, 850-tysięcznego miasta położonego ok. 50 km od granicy z Syrią, niemal w połowie jej długości. Rozmieszczą swoje wyrzutnie w jego rejonie, wzmacniając turecki system obrony przeciwlotniczej.

Dyslokacja jest odpowiedzią na prośbę Ankary, która chce zabezpieczyć się przed ewentualnym naruszeniem swojej przestrzeni powietrznej przez Syrię (NATO gotowe wysłać Patrioty do Turcji, 2012-11-19). W przeszłości – w czasie wojen przeciwko Irakowi – Turcy przyjmowali już podobne wsparcie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.