Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińczycy kupili Enstroma

Przemysł zbrojeniowy, 13 stycznia 2013

Chiński CQHIC kupił amerykańskiego producenta lekkich śmigłowców cywilnych i wojskowych Enstrom. Spółka liczy na wzrost produkcji dzięki chińskim inwestycjom.

3 z 6 śmigłowców Enstrom 480B kupionych przez armię Tajlandii. 13 marca 2011 / Zdjęcie: Enstrom

O transakcji poinformowano 7 stycznia. Rozmowy na temat warunków przejęcia zakończono jeszcze w 2012 – 27 grudnia. Podpisanie umowy miało miejsce 4 stycznia. Zgodę na zakup Enstrom Helicopter Corporation przez Chongqing Helicopter Investment Company (CQHIC) z Chongqing (czwarta pod względem wielkości aglomeracja w ChRL), wyraził wcześniej CFIUS (Committee on Foreign Investment in the United States). CQHIC nabył 100% akcji amerykańskiego producenta. Nie podano ich wartości.

Chiński nabywca Enstroma liczy na dołączenie do grona najważniejszych producentów śmigłowców na świecie. Prezes CQHIC, Huang Yong chce uzyskać dzięki akwizycji dostęp do nowych technologii i rynków. Prezes Enstroma, Jerry Mullins liczy z kolei na wzrost produkcji dzięki chińskim inwestycjom. Zakłada, że w ciągu 3-4 lat spółka wyprodukuje około 100 śmigłowców. Ich wytwarzanie ma być kontynuowane w USA, w Menominee.

Enstrom Helicopter Corporation powstała w 1959. Założył ją Rudy Enstrom. Produkuje m.in. 3-miejscowe lekkie śmigłowce z napędem tłokowym F28F i 280FX do podstawowego szkolenia i lotów dyspozycyjnych, 3-5-miejscowe turbinowe 480B do lotów patrolowych i transportu, wykorzystywane w wersjach Guardian i Sentinel przez służby porządku publicznego (Kolejny AW139 dla Estonii, 2011-02-16).

To już kolejne w ostatnim okresie przejęcie amerykańskiego producenta lotniczego przez przedsiębiorstwo chińskie (Chińczycy kupili Cirrusa, 2011-03-01, Chińczycy kupią Hawker Beechcrafta?, 2012-07-10). Zwykle kupowane są spółki bliskie bankructwa, dysponujące jednak rozbudowaną siecią kontaktów na świecie i prawami do rozwojowych wyrobów i technologii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.