Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SHOT Show: Debiut MPX

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 stycznia 2013

Na targach SHOT Show zadebiutował pistolet maszynowy SIG Sauer MPX. Broń oferowana jest w czterech odmianach – K, P, SD i C – do trzech typów amunicji.

Nowy szwajcarski pistolet maszynowy SIG Sauer MPX. Przełączniki rozmieszczono podobnie do karabinków AR-15/M16, tak samo wygląda rękojeść napinania oraz układ konstrukcyjny. Broń zasilana jest z 20- i 30-nabojowych magazynków dostarczanych przez Lancer

Od kilku lat – niezależnie od wdrażania do sił zbrojnych subkarabinków – obserwowany jest powrót do pistoletów maszynowych. W 2008 na rynku pojawił się czeski CZ Scorpion EVO 3A1 (Premiera CZ S805, 2008-10-16), w 2010 izraelski UZI Pro (UZI wiecznie żywy, 2010-06-28, UZI Pro w 2011, 2011-07-13), a w rok później włoska Beretta Mx4 (Beretta Mx4 dla Indii, 2011-03-04, Dalsze Mx4 dla indyjskiej BSF), brazylijski Taurus SMT9/40 i szwajcarski B&T APC 9 (Nowy B&T APC 9, 2011-10-23). Także ze Szwajcarii pochodzi najnowszy pistolet maszynowy na rynku – SIG Sauer MPX.

Pierwsze informacje na temat MPX pojawiły się pod koniec 2012, a premiera samej broni miała miejsce na SHOT Show w Las Vegas. To, co wyróżnia tę konstrukcję to przede wszystkim zasada działania. W przeciwieństwie do większości pistoletów maszynowych, MPX nie funkcjonuje na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Szwajcarzy zdecydowali się, że ich nowa broń będzie działała tak, jak inne karabinki SIG Sauer – gazy odprowadzane przez boczny otwór w lufie oddziałują na tłok o krótkim skoku. Producent twierdzi, że dzięki temu odrzut MPX jest zmniejszony, wnętrze mniej się zanieczyszcza, a całość działa bardziej niezawodnie. Pistolet maszynowy strzela z zamka zamkniętego, ryglowanego obrotowo.

Poza kolbą wysuwaną oferowana jest jako opcja kolba składana na bok. Na zdjęciu jeden z prototypów odmiany MPX-SD z tłumikiem dźwięku

Broń jest oferowana do trzech rodzajów amunicji: 9 mm x 19, 10 mm x 22 (.40 S&W) oraz 9 mm x 22 (.357 SIG). MPX jest konstrukcją modułową z wymiennymi łożami, lufami i kolbami, dającą się łatwo konwertować do innych kalibrów. Pistolet maszynowy występuje w pięciu odmianach: standardowej MPX (masa 2,1 kg) z 165-mm lufą, skróconej MPX-K (masa 2,0 kg) z lufą długości 114 mm, pozbawionej kolby MPX-P z 165-mm lufą, jak w wersji standardowej i masie 1,9 kg, wyciszanej MPX-SD z 165-mm lufą (o masie 2,9 kg) oraz samopowtarzalnej MPX-C z 165-mm lufą zakończoną stałym hamulcem wylotowym.

Powyżej samopowtarzalny MPX-C z przedłużonym łożem, powyżej MPX. Dobrze widoczny minimalny i maksymalny zakres wysunięcia kolby / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Ciekawostką jest sposób napinania – zbliżony do AR-15/M16 za pomocą rękojeści w kształcie litery T, umieszczonej na końcu komory zamkowej. Nie są to jedyne, celowo wprowadzone podobieństwa do karabinków używanych przez amerykańskie siły zbrojne. Niemal identycznie rozmieszczono wszystkie manipulatory: zatrzask zwalniający suwadło z tylnego położenia, przyciski zwalniające magazynek (z prawej i lewej strony komory spustowej), jak też przełącznik rodzaju ognia. Tak samo jak M16 pistolet maszynowy ma wyróżnioną komorę zamkową i spustową, połączone za pomocą dwóch kołków. Ta pierwsza jest monolityczna, z długą szyną montażową na grzbiecie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.