Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Minimalna skuteczność Iron Dome?

Wojska lądowe, 12 marca 2013

Trzej izraelscy naukowcy podważają skuteczność wyrzutni systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu, Iron Dome. Ich zdaniem może być ona mniejsza niż 5%.

Według dziennika Haaretz, sporządzony przez naukowców raport opisuje jeszcze więcej wątpliwości co do skuteczności reklamowanego przez IDF systemu Iron Dome. Zdaniem autora, choć trudno jest pogodzić się z tak ostrą krytyką tego systemu, to twierdzenia naukowców nie powinny być ignorowane. Należy wziąć pod uwagę doświadczenia po wojnie w Zatoce Perskiej. Wstępne raporty po tym konflikcie mówiły o 96-% skuteczności systemów Patriot. Później wskazywano, że ową skuteczność osiągano przy użyciu dwóch pocisków. Prof. Postół twierdził jednak, że ten wskaźnik był w rzeczywistości bliski zeru / Zdjęcie IDF

Według IDF (Siły Obronne Izraela), skuteczność systemu Iron Dome wynosi 84% (Iron Dome przy granicy z Egiptem, 2012-08-20). Tymczasem w sobotnim wydaniu dziennika Haaretz, prof. Theodore Postół, światowej klasy naukowiec i ekspert z zakresu obrony przeciwrakietowej, podważył te dane, dowodząc, że wyrzutnie zniszczyły jedynie 5 %, a nawet i mniej wrogich pocisków. Profesor w 1992 zakwestionował również oficjalne dane o skuteczność systemu Patriot w operacji Pustynna Burza. Dane przedstawione przezPostoła potwierdzają także dwaj inni naukowcy:dr Mordechaj Shefer były pracownik Rafaela i zastrzegający anonimowość dr D., który do niedawna pracował w Raytheonie (producent systemów Patriot).

Wszyscy trzej prowadząc osobne badania, analizując filmy z operacji przechwytywania przez Irone Dome wystrzeliwanych przez Hamas pocisków rakietowych, doszli do wniosku, że w każdym z analizowanych przypadków większość wybuchów wskazywała na samozniszczenie. Zaobserwowali również zjawisko powtarzalności trajektorii lotu pocisków i samodestrukcji dokładnie w tym samym czasie. Odnośnie tego pierwszego zagadnienia, charakterystyczny był dynamiczny skręt tuż przed wybuchem.

Naukowcy przeanalizowali też 3200 złożonych przez cywilów raportów opisujących szkody spowodowane przez wrogie pociski rakietowe. Ich zdaniem jest nie możliwe, by 58 rakiet, które według IDF nie zostały przechwycone, mogły spowodować zniszczenia na tak dużą skalę. Również izraelska policja informowała o 109 przypadkach wybuchów wrogich pocisków w rejonach zaludnionych. To również prawie dwukrotnie większa ilość od oficjalnie ogłoszonej przez IDF.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.