Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Ireneusz Chloupek

W 1978, dwa lata po utworzeniu w Stołecznym Urzędzie Spraw Wewnętrznych pierwszej w Polsce jednostki antyterrorystycznej, w oparciu o doświadczenia z jej funkcjonowania szefostwo MSW zatwierdziło projekt zorganizowania podobnych, mniejszych pododdziałów w największych miastach kraju. Wśród nich, z oczywistych względów, znalazły się Katowice - stolica aglomeracji śląskiej. Terytorium kraju podzielono na siedem rejonów odpowiedzialności (Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław), na przełomie 1984 i 1985 zwiększając ich liczbę do dziewięciu (Rzeszów i Białystok), a w największym mieście każdego z nich, powołano do życia milicyjny pododdział specjalny w sile plutonu.

Zespół szturmowy SPAP podczas treningu w ośrodku zurbanizowanym Nowy Mur pod Wędrzynem. Operator z G36K ubezpiecza tyły /Zdjęcie: Andrzej Krugler

Pluton specjalny w Katowicach powstał 1 marca 1978, a jego funkcjonowanie, jak i pozostałych tego typu pododdziałów usankcjonowało formalnie Zarządzenie 016/78 MSW z 15 kwietnia. Ochotniczy nabór do śląskiego pododdziału rozpoczęto nieco wcześniej. Strukturalnie wchodził on w skład jednostki Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej bazującej w Katowicach-Piotrowicach, początkowo funkcjonując w ramach 1 kompanii taktycznej. Wkrótce, w związku z odmiennością szkolenia i zadań, nabrał charakteru wyraźnie wydzielonego pododdziału, podporządkowanego bezpośrednio dowódcy jednostki. Użycie plutonu wymagało jednak także akceptacji Komendy Głównej MO.

SPAP Katowice utrzymuje stałe kontakty szkoleniowe z czeskimi antyterrorystami z Ostrawy. Na zdjęciu wspólne ćwiczenia w szturmowaniu wagonów pociągu podmiejskiego /Zdjęcie: SPAP Katowice

Ochotników do zawodowej służby w plutonie nie brakowało, ale odsiew na specjalistycznych badaniach w gliwickiej klinice, katowickim ośrodku badań psychotechnicznych oraz wewnętrznych testach sprawnościowych i strzeleckich był bardzo duży, więc przewidywany stan w liczbie 25, a następnie 28 etatów, nie zawsze był w pełni obsadzony. Pierwszych kandydatów dobierano spośród funkcjonariuszy miejscowego ZOMO, wykazujących się wysoką sprawnością fizyczną, bardzo dobrym stanem zdrowia oraz nienaganną opinią dotychczasowego dowódcy.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 03/2006
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.