Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Ireneusz Chloupek

W 1978, dwa lata po utworzeniu w Stołecznym Urzędzie Spraw Wewnętrznych pierwszej w Polsce jednostki antyterrorystycznej, w oparciu o doświadczenia z jej funkcjonowania szefostwo MSW zatwierdziło projekt zorganizowania podobnych, mniejszych pododdziałów w największych miastach kraju. Wśród nich, z oczywistych względów, znalazły się Katowice - stolica aglomeracji śląskiej. Terytorium kraju podzielono na siedem rejonów odpowiedzialności (Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław), na przełomie 1984 i 1985 zwiększając ich liczbę do dziewięciu (Rzeszów i Białystok), a w największym mieście każdego z nich, powołano do życia milicyjny pododdział specjalny w sile plutonu.

Zespół szturmowy SPAP podczas treningu w ośrodku zurbanizowanym Nowy Mur pod Wędrzynem. Operator z G36K ubezpiecza tyły /Zdjęcie: Andrzej Krugler

Pluton specjalny w Katowicach powstał 1 marca 1978, a jego funkcjonowanie, jak i pozostałych tego typu pododdziałów usankcjonowało formalnie Zarządzenie 016/78 MSW z 15 kwietnia. Ochotniczy nabór do śląskiego pododdziału rozpoczęto nieco wcześniej. Strukturalnie wchodził on w skład jednostki Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej bazującej w Katowicach-Piotrowicach, początkowo funkcjonując w ramach 1 kompanii taktycznej. Wkrótce, w związku z odmiennością szkolenia i zadań, nabrał charakteru wyraźnie wydzielonego pododdziału, podporządkowanego bezpośrednio dowódcy jednostki. Użycie plutonu wymagało jednak także akceptacji Komendy Głównej MO.

SPAP Katowice utrzymuje stałe kontakty szkoleniowe z czeskimi antyterrorystami z Ostrawy. Na zdjęciu wspólne ćwiczenia w szturmowaniu wagonów pociągu podmiejskiego /Zdjęcie: SPAP Katowice

Ochotników do zawodowej służby w plutonie nie brakowało, ale odsiew na specjalistycznych badaniach w gliwickiej klinice, katowickim ośrodku badań psychotechnicznych oraz wewnętrznych testach sprawnościowych i strzeleckich był bardzo duży, więc przewidywany stan w liczbie 25, a następnie 28 etatów, nie zawsze był w pełni obsadzony. Pierwszych kandydatów dobierano spośród funkcjonariuszy miejscowego ZOMO, wykazujących się wysoką sprawnością fizyczną, bardzo dobrym stanem zdrowia oraz nienaganną opinią dotychczasowego dowódcy.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 03/2006
Drukuj Góra