Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia potwierdza redukcję sił w Afganistanie

Strategia i polityka, 28 marca 2013

Resort obrony Australii potwierdził plany wycofania większości swego kontyngentu stacjonującego w Afganistanie, w ramach misji ISAF, do końca bieżącego roku.Co najmniej 1 tys. australijskich żołnierzy ma opuścić Afganistan do końca br. Pozostałe na miejscu jednostki będą stacjonować głównie w Kabulu i Kandaharze, a ich głównym zadaniem będzie szkolenie miejscowych sił bezpieczeństwa. Podobną rolę Australijczycy mają pełnić również po 2014, a więc oficjalnym zakończeniu misji ISAF. W porównaniu z nią, skala obecności wojskowej Canberry w kraju po tym okresie będzie znacznie zredukowana  / Zdjęcie: MO Australii

Potwierdzenie terminarza wycofania żołnierzy związane jest z planowanym zamknięciem do końca br. wielonarodowej bazy Tirin Kot  w prowincji Oruzgan. Jest ona miejscem dyslokacji większości z ok. 1650 australijskich wojskowych operujących w Afganistanie w ramach misji ISAF. Stacjonują oni na terenie mniejszych instalacji wojskowych wchodzących w skład całego kompleksu, Camp Russell i Camp Holland.

Według Canberry, wraz z zamknięciem Tirin Kot, australijska obecność wojskowa będzie koncentrować się na Kabulu i Kandaharze. Opuszczone bazy przejdą pod kontrolę lokalnych sił bezpieczeństwa, które od miesięcy sukcesywnie przejmują odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Oruzgan.

Informacja na planowanym zamknięciu Tirin Kot i wycofaniu większości żołnierzy wraz z końcem br., stanowi potwierdzenie wcześniejszych zapowiedzi władz w Canberze. Zgodnie z obecnymi założeniami, pozostali na miejscu wojskowi mają koncentrować się przede wszystkim na dalszym szkoleniu miejscowych sił bezpieczeństwa oraz ich wspieraniu – w razie konieczności – w sytuacjach bojowych.

Cały czas aktywne operacyjnie mają pozostać też pododdziały sił specjalnych (Najdalszy strzał w Afganistanie, 2012-11-08). Ich status w Afganistanie po 2014 w dalszym ciągu pozostaje jednak przedmiotem negocjacji Canberry z miejscowymi władzami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.