Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

A-10 odpala APKWS II

Lotnictwo wojskowe, 03 kwietnia 2013

Wczoraj US Air Force poinformowały o pierwszym próbnym odpaleniu APKWS II przez A-10 Thunderbolt II. Próby przeprowadzono w lutym.Szturmowy A-10 Thunderbolt II odpala APKWS II / Rysunek: BAE Systems

W próbach wzięli udział lotnicy z 40. eskadry doświadczalnej, stacjonującej w bazie Eglin. Dokładna data przeprowadzenia odpaleń pocisków nie została ujawniona.

Podczas lutowych prób wykonano trzy loty, mające na celu udowodnienie, że Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) II może być odpalany z pokładu odrzutowca. W trakcie pierwszego lotu sprawdzono, czy podwieszenie wyrzutni z pociskami wpływa na własności lotne A-10. Podczas drugiego lotu dokonano odpalenia ćwiczebnego APKWS II, badając zachowanie się pocisku i samolotu w trakcie i po odpaleniu. Finałowa próba polegała na odpaleniu dwóch pocisków z głowicami bojowymi z Thunderbolta II lecącego na wysokości odpowiednio 3048 m i 4572 m. Drugi APKWS II został odpalony przy przeciwnym wietrze, którego prędkość wynosiła 130 km/h. Mimo tego trafił w cel z dokładnością 2 m.

Jak powiedział mjr Travis Burton, który pilotował samolot: podczas prób w warunkach bojowych zmieniłbym tor lotu samolotu, aby nie lecieć prosto pod wiatr. Jednak mimo niesprzyjających warunków udało nam się osiągnąć założone cele.

Kolejne próby APKWS II odbędą się w maju, na poligonie China Lake w Kalifornii, z udziałem A-10 i F-16. Piloci Air National Guard i Air Force Reserve odpalą tam kolejne 22 pociski, do celów ruchomych i stacjonarnych.

Jako pierwsze nowe uzbrojenie, już w marcu 2012, przyjęło do wyposażenia lotnictwo US Marine Corps. W pierwszej otrzymały je jednostki eksploatujące śmigłowce AH-1W Super Cobra, AH-1Z Viper i UH-1Y Venom (Odpalenie APKWS z Cobry, 2007-10-03). Wiropłaty mogą przenosić dwie siedmiolufowe wyrzutnie pocisków. Być może APKWS będzie też uzbrojeniem F/A-18C/D, ale zależy to od czasu eksploatacji tych samolotów przez USMC.

US Navy chce też w br. uzbroić w APKWS II bezzałogowe wiropłaty MQ-8B Fire Scout. Mają one przenosić dwie trzylufowe wyrzutnie (APKWS na MQ-8B, 2012-09-19). Oprócz tego amerykańska marynarka zamierza używać APKWS do zwalczania małych jednostek pływających. W pociski tego typu mają być uzbrojone śmigłowce pokładowe MH-60.

Pod koniec stycznia ub. r., także w bazie Eglin, lekki turbośmigłowy samolot uderzeniowy Hawker Beechcraft AT-6C odpalił pociski APKWS II z dystansu niemal 5 km (Precyzyjna Hydra na AT-6C, 2012-02-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra