Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudana próba lądowania X-47B na lotniskowcu

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 18 lipca 2013

Kolejna próba lądowania prototypu bezzałogowca bojowego X-47B na pokładzie lotniskowca zakończyła się niepowodzeniem. Cały program testów uznano jednak za udany.

Zdjęcie: US Navy

Podczas kolejnej próby lądowania prototypu – demonstratora technologii bezzałogowca bojowego Northrop Grumman X-47B (kod Salty Dog 501) na pokładzie lotniskowca USS George Bush (CVN-77) doszło do problemów technicznych, które uniemożliwiły jej planowe ukończenie. 15 lipca samolot musiał zawrócić na lotnisko startu w bazie US Navy Patuxent River. Według oficjalnego komunikatu, przyczyną niepowodzenia były niewielkie problemy z systemem pomiarowym. Lądowanie w Patuxent River odbyło się bez problemów.

Test z 15 lipca był ostatnim przewidzianym harmonogramem. Z 4 prób lądowań na lotniskowcu tylko połowa zakończyła się powodzeniem (X-47B ląduje na lotniskowcu z użyciem liny hamującej, 2013-07-11). Mimo 2 niepowodzeń, kolejne próby lądowań X-47B na lotniskowcu nie są planowane. Program został uznany za zakończony powodzeniem. Lotniskowiec USS George Bush powrócił do bazy.

Dotychczasowy program – Unmanned Combat Air System Demonstrator (UCAS-D), w ciągu 8 lat kosztował ok. 1,4 mld USD. USA planują na podstawie prób z prototypami X-47B opracować wymagania dla przyszłych pokładowych bezzałogowców bojowych w ramach programu Unmanned Carrier Launched Airborne Surveillance and Strike (UCLASS). Pierwsze seryjne bojowe bezzałogowce mają trafić na pokłady lotniskowców US Navy w 2019.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.