Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

5 tys. h nalotu MQ-8B w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 14 sierpnia 2013

Bezzałogowe śmigłowce MQ-8B wylatały ponad 5 tys. w czasie misji w Afganistanie.

Zdjęcie: US Navy

Pierwsze bezzałogowce Northrop Grumman MQ-8B Fire Scout zostały wysłane do Afganistanu w 2001. Przydzielono im wykonywanie zadań rozpoznawczych i wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych oraz przekazywanie danych wywiadowczych w czasie rzeczywistym do jednostek lądowych i morskich.

W ciągu 28 miesięcy pobytu w Azji MQ-8B wylatały 5084 h, wspierając działania wojsk amerykańskich i ich sojuszników. Fire Scout okazał się idealnym narzędziem do zbierania informacji wywiadowczych – stwierdził kpt. Patrick Smith, dowodzący zespołem złożonym ze specjalistów Northrop Grummana i US Navy, odpowiedzialnych za eksploatację bezzałogowców w Afganistanie. Zdobyte w czasie użytkowania doświadczenia posłużą podczas opracowywania nowych wersji MQ-8B, dysponujących jeszcze lepszymi możliwościami – dodał kpt. Smith (APKWS na MQ-8B, 2012-09-19).

Obecnie Northrop Grumman zajmuje się produkcją pierwszej partii 8 z 30 zamówionych przez Pentagon bsl MQ-8C Endurance Upgrade Fire Scout (Pierwszy MQ-8C w US Navy, 2013-07-20). W porównaniu z wcześniejszymi śmigłowcami mają one dysponować dwukrotnie większą długotrwałością lotu i trzykrotnie większym udźwigiem. Ich wejście do służby ma nastąpić już w przyszłym roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.