Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

5 tys. h nalotu MQ-8B w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 14 sierpnia 2013

Bezzałogowe śmigłowce MQ-8B wylatały ponad 5 tys. w czasie misji w Afganistanie.

Zdjęcie: US Navy

Pierwsze bezzałogowce Northrop Grumman MQ-8B Fire Scout zostały wysłane do Afganistanu w 2001. Przydzielono im wykonywanie zadań rozpoznawczych i wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych oraz przekazywanie danych wywiadowczych w czasie rzeczywistym do jednostek lądowych i morskich.

W ciągu 28 miesięcy pobytu w Azji MQ-8B wylatały 5084 h, wspierając działania wojsk amerykańskich i ich sojuszników. Fire Scout okazał się idealnym narzędziem do zbierania informacji wywiadowczych – stwierdził kpt. Patrick Smith, dowodzący zespołem złożonym ze specjalistów Northrop Grummana i US Navy, odpowiedzialnych za eksploatację bezzałogowców w Afganistanie. Zdobyte w czasie użytkowania doświadczenia posłużą podczas opracowywania nowych wersji MQ-8B, dysponujących jeszcze lepszymi możliwościami – dodał kpt. Smith (APKWS na MQ-8B, 2012-09-19).

Obecnie Northrop Grumman zajmuje się produkcją pierwszej partii 8 z 30 zamówionych przez Pentagon bsl MQ-8C Endurance Upgrade Fire Scout (Pierwszy MQ-8C w US Navy, 2013-07-20). W porównaniu z wcześniejszymi śmigłowcami mają one dysponować dwukrotnie większą długotrwałością lotu i trzykrotnie większym udźwigiem. Ich wejście do służby ma nastąpić już w przyszłym roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra