Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezzałogowce dla LCS

Marynarka wojenna, 07 marca 2013

DARPA zamierza ogłosić kolejny konkurs. Tym razem ma on dotyczyć bezzałogowców przenoszonych przez okręty klasy LCS.

Bezzałogowce TERN mają operować z pokładów fregat klasy LCS / Rysunek: DARPA

Amerykańska agencja projektów obronnych (DARPA) ogłosiła drugi w bieżącym miesiącu konkurs dotyczący nowych statków powietrznych (Nowy program DARPA , 2013-03-03). Tym razem celem projektu ma być opracowanie nowych bezzałogowych statków latających klasy MALE (średniego zasięgu, dużej długotrwałości), które mogłyby operować z pokładów najnowszych jednostek US Navy – fregat Littoral Combat Ship (LCS) (Jeszcze tańsze LCS, 2013-03-06). Ich pokłady lotnicze mają relatywnie niewielkie wymiary, przystosowane do startów i lądowań wiropłatów, ale nie mogące pomieścić bezzałogowych stałopłatów o dużej rozpiętości skrzydeł.

Osiągi używanych obecnie lub projektowanych bezzałogowych śmigłowców są niezadowalające. MQ-8B Fire Scout (APKWS na MQ-8B, 2012-09-19) ma promień operacyjny wynoszący 200 km i może wykonywać loty trwające 5 h z ładunkiem 272 kg. Z kolei większy MQ-8C Fire-X (Oblot Fire-X, 2010-12-20), oparty na Bellu 407, ma długotrwałość wynoszącą 11 h.

Wytyczne podane przez DARPA mówią, że bezzałogowiec, określony jako TERN (taktyczny węzeł rozpoznania) powinien być zdolny do przeniesienia ładunku o masie 272 kg na odległość 1110-1670 km od macierzystej jednostki. W wymaganiach nie podano, w jaki sposób TERN ma być przystosowany do operowania z pokładu LCS. Wiadomo tylko, że na okręcie mają być zamontowane urządzenia umożliwiające jego start i lądowanie.

Kolejnym postulatem jest jak najmniejsza ingerencja w strukturę fregaty, zajęcie jak najmniejszej przestrzeni na pokładzie i jak najmniejsza liczba personelu zajmującego się bsl – operatorów i mechaników.

Projekt TERN ma być realizowany w trzech etapach, trwających łącznie 40 miesięcy. Jego ukoronowaniem ma być zbudowanie prototypu bezzałogowca, a następnie przeprowadzenie prób startu i lądowania z pokładu okrętu LCS.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.