Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożarnicze BAe 146 / Avro RJ

Lotnictwo cywilne, 13 września 2013

Kolejną propozycją BAE Systems, związaną z samolotami BAe 146  / Avro RJ jest użycie ich do zadań pożarniczych. Pierwszy z nich został niedawno oblatany.

Pożarniczy Avro RJ85 w barwach Conair Group Inc. Pod kadłubem widoczny zbiornik wody / środka gaśniczego, o pojemności 11 340 l / Zdjęcie: BAE Systems

Brytyjski koncern nie ustaje w wysiłkach mających na celu przyciągnięcie nowych użytkowników wycofanych z eksploatacji samolotów komunikacji regionalnej BAe 146 / Avro RJ. Oprócz transportowców (RAF odbierają BAe146C Mk3, 2013-04-19) i tankowców (DSEI 2013: BAe 146 jako tankowiec, 2013-09-11), w jego ofercie są także opracowane na ich bazie samoloty pożarnicze.

Większość floty małych samolotów używanych do gaszenia pożarów lasów w USA i Kanadzie stanowią tłokowe PV2 Neptune i Grumman Tracker, pamiętające czasy wojny koreańskiej, czy przestarzałe turbośmigłowe pasażery, jak Convair 580, Douglas DC-6 i Lockheed Electra. W związku z tym ich użytkownicy rozpoczęli poszukiwania nowych statków powietrznych.

Pierwsze próby użycia BAe 146-200 / Avro RJ-85 jako samolotu pożarniczego przeprowadzono już we wrześniu 2004 na terenie Stanów Zjednoczonych. Następne badania zrealizowano w Szkocji w październiku 2009.

Ukoronowaniem wysiłków brytyjskich inżynierów był oblot pierwszego przystosowanego do gaszenia pożarów Avro RJ 85, który miał miejsce 21 sierpnia br. Samolot wyróżnia się zbiornikiem wody / środka gaśniczego, zabudowanym pod kadłubem, o pojemności 11 340 l.

Jego użytkownikiem jest kanadyjskie przedsiębiorstwo Conair Group Inc. z Kolumbii Brytyjskiej, które zamówiło 3 samoloty tego typu. Inny nabywca z tego kraju, Air Spray Aviation Services z Alberty, zamierza użyć do gaszenia pożarów jednego BAe 146-200, którego przebudowa właśnie trwa.

Brytyjskie towarzystwo Tronos Plc, którego miejscem operowania również jest kraj Klonowego Liścia, dostarczyło 2 pożarnicze BAe 146-200 dla potrzeb amerykańskiego Neptune Aviation Services z Montany. Prace związane z przebudową 2 kolejnych są w toku.

Ostatnim użytkownikiem nowych samolotów pożarniczych jest Minden Air z Newady. Pierwszy należący do niego BAe 146-200 przechodzi właśnie próby w locie, a drugi jest przebudowywany.

Samoloty pożarnicze na bazie BAe 146  / Avro RJ mają uzyskać Certyfikaty Typu kanadyjskiego Ministerstwa Transportu i amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.