Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjczycy przyspieszą wycofanie z Afganistanu?

Strategia i polityka, 17 września 2012

Władze Wielkiej Brytanii rozważają przyspieszenie wycofania części wojsk stacjonujących w ramach misji ISAF w Afganistanie.

Wielka Brytania posiada obecnie około 9,5 tys. żołnierzy w Afganistanie. Większość z nich stacjonuje w prowincji Helmand na południu kraju. Na zdjęciu żołnierze z 3 Parachute Regiment (3PARA) na patrolu w wiosce Chah e Anji / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Informacja taka została podana w czwartek przez ministra obrony Wielkiej Brytanii, Philipa Hammonda. Jego zdaniem możliwe jest przyspieszenie wycofanie części 9,5-tysięcznego brytyjskiego kontyngentu stacjonującego w Afganistanie. Powodem ma być rosnąca samodzielność afgańskich sił bezpieczeństwa, szkolonych przez Brytyjczyków.

Według pierwotnych planów ministeria obrony, jeszcze w 2012 do kraju miało wrócić około 500 żołnierzy. Reszta kontynentu miałaby opuścić szeregi misji ISAF w 2014, a więc zgodnie z zawartymi przed kilkoma miesiącami ustaleniami sojuszniczymi. Obecnie Londyn rozważa możliwość powrotu do kraju części kontyngentu już w 2013.

Za realizacją powyższych założeń przemawia szereg argumentów, w tym m.in. możliwość usprawnienia procesu wycofania sprzętu wojskowego. To szczególnie istotne w kontekście problemów z zapewnieniem przez Pakistan pełnej przepustowości wiodących przez terytorium tego państwa szlaków transportowych NATO (Pakistan częściowo zamknął granicę dla ISAF, 2012-08-01).

Wcześniejszy powrót do kraju z misji przynajmniej części żołnierzy nie pozostanie też bez wpływu na poziom kosztów ponoszonych przez brytyjski resort obrony, w związku z udziałem kraju z misji ISAF. Ma to duże znaczenie w kontekście planów ograniczenia wydatków budżetowych ministerstwa (Zbilansowane brytyjskie budżety, 2012-05-14)), wiążących się m.in. z redukcją personelu wojskowego i urzędniczego (Odchudzanie brytyjskiego ministerstwa, 2012-08-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.