Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rumunia rozpoczęła rozmowy o tarczy

Strategia i polityka, 18 czerwca 2010

Wczoraj przedstawiciel rumuńskiego MSZ poinformował o rozpoczęciu oficjalnych rozmów z USA, w sprawie umieszczenia w tym kraju pocisków antybalistycznych SM-3.

</span>Start pocisku SM-3 z pokładu USS Lake Erie. Istniejący obecnie model Block IA pozwala teoretycznie na zwalczanie pocisków balistycznych jedynie średniego zasięgu. Dopiero projektowany Block II, powinien uzyskać ograniczoną zdolność do niszczenia rakiet międzykontynentalnych / Zdjęcie: US Navy

Negocjacje rozpoczęły się w Bukareszcie. Amerykańskiej delegacji przewodniczy pani Ellen Tauscher, podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego. USA zamierza rozmieścić na terenie Rumunii pociski antybalistyczne RIM-161 SM-3 Block IB na wyrzutniach mobilnych.

W ten sposób Waszyngton realizuje kolejną wersję budowy systemu antybalistycznego w Europie. Poprzednia, zakładająca umieszczenie radaru pozahoryzontalnego w Czechach i wyrzutni pocisków GBI w Polsce, została anulowana pod koniec 2009 przez nowomianowanego prezydenta Obamę (zobacz: Nie będziemy tarczą?).

Zamiast tego Waszyngton zdecydował się na o wiele tańsze rozwiązanie, wykorzystania mniejszych zestawów rodziny SM-3, które po 2015 mogą być również rozmieszczone w naszym kraju.

Rozmowy z Rumunią wpisują się w szereg działań, wiążących ten kraj z Waszyngtonem. Już wcześniej zdecydowano o udostępnieniu części rumuńskich baz wojskowych Amerykanom (zobacz: 110 mln USD na bazy w Rumunii i Bułgarii). Zaowocowało to wyborem używanych F-16, jako następców starych MiGów-21, z pominięciem procedury przetargowej (zobacz: Rumunia odwleka zakup F-16). Bukareszt jest również aktywnym uczestnikiem działań w Afganistanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.