Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czwarta rotacja USAFE w Szawlach

Lotnictwo wojskowe, 03 stycznia 2014

Dziś kontyngent USAFE przejął obowiązki obrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Klucz F-15C USAFE na lotnisku w Szawlach

Amerykanie przybyli do 1. Aviacijos Baze Siaulai (1. Bazy Lotniczej w Szawlach) już 30 grudnia. W skład kontyngentu, wystawianego przez 48th Operations Group, stacjonującą w bazie lotniczej Lakenheath w W. Brytanii weszło ok. 150 osób – pilotów, techników, lekarzy, łącznościowców, logistyków i żołnierzy innych służb. Wyposażenie kontyngentu stanowią 4 samoloty myśliwskie F-15C Eagle.

Dowódca amerykańskiego kontyngentu odbiera od belgijskiego kolegi symboliczny klucz do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich / Zdjęcia: MO Litwy

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Litwy Juozas Olekas, dowódca US Air Forces in Europe gen. Frank Gorenc, dowódca wojsk lotniczych Belgii gen. dyw. Claude Van De Voorde i ambasador USA na Litwie Robert Silberstein oraz przedstawiciele Estonii i Łotwy i miejscowych władz. Amerykanie przejęli obowiązki od Belgów, którzy stacjonowali na Litwie od września ub. r. (Belgowie strzegą Bałtyku, 2013-09-06).

Obecna rotacja jest już 34. z kolei, jaką państwa NATO wystawiają od 2004 w celu obrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy (Gorące lato PKW Orlik 4). W przeszłości USAFE wysyłały swoje samoloty na Litwę trzykrotnie. Od października 2005 do stycznia 2006 służbę pełniły tam F-16CJ, a w okresie od września 2008 do stycznia 2009 i od września 2010 do stycznia 2011– F-15C (Amerykanie w Szawlach, 2008-09-30). W przyszłym roku do Szawli mają zawitać, po raz pierwszy w historii, kontyngenty z Węgier i Włoch.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.