Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Znów głośno o Gibraltarze

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 20 lutego 2014

Londyn oprotestował prowokacyjne, jego zdaniem, przerwanie ćwiczeń żołnierzy sił specjalnych na wodach wokół Gibraltaru przez okręt patrolowy Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii).

Okręt patrolowy typu Serviola, SPS Vigía (P 73), został przyjęty do służby w 1992. Patrolowiec ma 68 m długości i 10,3 m szerokości. Wyporność wynosi 1200 t. Rozwijana prędkość to 20 w. Uzbrojenie tworzą: 76-mm armata morska oraz dwa 12,7-mm wielkokalibrowe karabiny maszynowe / Zdjęcie: Ship Spotting

Do zdarzenia doszło we wtorek. Trening żołnierzy z Special Boat Service (SBS) został przerwany, gdy na wodach, na których ćwiczono skoki z samolotu, pojawił się okręt patrolowy Armada Española typu Serviola, SPS Vigía (P 73). Wykrycie intruza było możliwe dzięki obecności brytyjskiego patrolowca typu Scimitar, HMS Sabre (P285).

Londyn oprotestował już opisywany incydent. Oskarżenia Brytyjczyków zostały szybko odrzucone. Madryt argumentuje bowiem, że SPS Vigía szedł wodami hiszpańskimi¸ a więc nie może być mowy o prowokacji. To jest typowe dla Hiszpanów tłumaczenie, zgodne zresztą z ich logiką, zdaniem których wody wokół Gibraltaru, jak i sam półwysep, prawnie należą do Królestwa Hiszpanii.

Opisywane zdarzenie nie jest pierwszym tego typu incydentem, w którym dochodzi do prowokacji ze strony Brytyjczyków lub Hiszpanów. O podobnych akcjach pisaliśmy już w przeszłości (Konflikt wokół Gibraltaru, 2013-02-07). Londyn decydował się m.in. na wysyłanie na teren swojego terytorium zamorskiego okrętów Royal Navy (HMS Bulwark w Gibraltarze, 2013-12-09), co naturalnie zawsze spotykało się z głośnymi protestami ze strony Madrytu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.