Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HMS Bulwark w Gibraltarze

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 09 grudnia 2013

Okręt flagowy Royal Navy, HMS Bulwark (L15), wszedł do portu morskiego w Gibraltarze. Wydarzenie spotkało się z protestami ze strony hiszpańskich władz.

Okręt desantowy HMS Bulwark (L15) ma 176 m długości i 25,6 m szerokości. Jego wyporność wynosi 18500 t. Prędkość maksymalna to 18 w, a zasięg – 14,8 tys. km. Załogę okrętu stanowi 325 oficerów i marynarzy. Jest on w stanie zabrać na pokład 405 żołnierzy i 67 pojazdów wojskowych różnych typów. Portem macierzystym HMS Bulwark jest HMNB Devonport w Plymouth / Zdjęcie: Royal Navy

HMS Bulwark wszedł do portu morskiego w Gibraltarze w piątek. Okręt pozostanie na miejscu przez kilkanaście dni. Wcześniej brał on udział w kilkumiesięcznych ćwiczeniach morskich Cougar 13, przygotowujących nowoutworzoną grupę zadaniową Royal Navy, Response Force Task Group (RFTG), do przyszłych działań z dala od brytyjskiego wybrzeża.

Mimo zapewnień Londynu o czysto roboczym charakterze wizyty HMS Bulwark w Gibraltarze, wydarzenia nie omieszkali skrytykować hiszpańscy politycy oraz wtórujące im opiniotwórcze media. W ocenie Madrytu, wejście brytyjskiego okrętu do gibraltarskiego portu jest kolejną prowokacją Londynu, wymierzoną w Hiszpanię.

Reakcja hiszpańskich władz w żaden sposób nie zaskakuje i wręcz można było się jej spodziewać. Madryt reaguje podobnie za każdym razem, gdy w Gibraltarze znajdzie się okręt Royal Navy, bez względu na to, czy dane zdarzenie jest rzeczywistą prowokacją (HMS Westminster w Gibraltarze, 2013-08-20), czy też wynika z rutynowych działań brytyjskiej marynarki wojennej (Problemy techniczne HMS Triumph, 2013-11-12).

Źródeł krytycyzmu Madrytu należy upatrywać w wieloletnim brytyjsko-hiszpańskim sporze o prawo do kontroli nad Gibraltarem. Poza głosami krytyki, Hiszpanie starają się dowodzić swych racji m.in. poprzez prowokacyjne wchodzenie okrętów Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii) na wody terytorialne tego brytyjskiego terytorium zamorskiego (Konflikt wokół Gibraltaru, 2013-02-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.