Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USAFE znów strzegą Islandii

Lotnictwo wojskowe, 15 maja 2014

Od jutra samoloty US Air Force in Europe rozpoczną kolejną rotację Icelandic Air Policing.

Myśliwce F-15C będą stacjonować w islandzkiej bazie Keflavik do początku czerwca / Zdjęcie: US Air Force in Europe

Rada Północnoatlantycka podjęła decyzję o potrzebie ochronie przestrzeni powietrznej nad Islandią 26 lipca 2007. Powodem był fakt, iż Islandia to jedyny kraj Sojuszu, który nie posiada własnych sił zbrojnych.

Wówczas ustalono, że samoloty wojsk lotniczych państw NATO będą stacjonować w bazie Keflavik 4 razy w roku po kilka tygodni. Pierwszy krajem, który zrealizował misję Icelandic Air Policing była Francja. Mirage 2000-5F bazowały w Keflavik od maja do końca czerwca 2008 (Pierwsza misja Iceland Air Policing zakończona, 2008-07-04).

Od tamtej pory na Islandii pojawiło się 18 kontyngentów, wystawianych przez Danię (2 razy), Francję (1 raz), Kanadę i Niemcy (po 2), Norwegię (3), Portugalię (1), Stany Zjednoczone Ameryki (6) i Włochy (1). Na początku br. misję połączono z manewrami Iceland Air Meet (Iceland Air Meet 2014, 2014-02-03).

Obecna rotacja, tradycyjnie wystawiona została przez 48th Air Expeditionary Group US Air Force in Europe z bazy Lakenheath. Niedawno jej lotnicy powrócili z Litwy, gdzie strzegli przestrzeni powietrznej państw bałtyckich (PKW Orlik 5 już w Szawlach , 2014-04-30).

W skład kontyngentu USAFE wchodzą myśliwce F-15C Eagle (prawdopodobnie 6), tankowiec KC-135 Stratotanker z bazy Mildenhall i transportowiec C-130J Super Hercules z bazy Ramstein. Jego liczebność to ok. 200 oficerów i żołnierzy. Misja Amerykanów na Islandii zakończy się 5 czerwca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.