Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PKP przewozi Leopardy

Wojska lądowe, 16 maja 2014

Dzisiaj do 34. Brygady Kawalerii Pancernej trafiły pierwsze czołgi podstawowe Leopard 2A5. Ich transportem z Niemiec zajęła się spółka PKP Cargo.

Do 34. BKPanc docelowo ma trafić 119 czołgów z Niemiec, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4 / Zdjęcie: MON

Dzisiaj do 34. Brygady Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego w Żaganiu trafiła pierwsza partia kilkunastu czołgów Leopard 2A5. Przewozem pojazdów z Niemiec do Polski, w 14 wagonach typu Simmps i 1 wagonu pasażerskiego, wynajętego od PKP Intercity, zajęła się spółka PKP Cargo. Operacja została zrealizowana na wniosek Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk.

Transport nowoczesnych czołgów podstawowych jest skomplikowaną operacją logistyczną i jest traktowany na zasadach przewozu specjalnego. Wymaga uzyskania m.in. zgód zarządców infrastruktury na prowadzenie pociągu z przesyłką nadzwyczajną, wykorzystania pilota wspomagającego wjazd na bocznicę oraz użycia lokomotyw trakcji spalinowej. Masa pociągu nie powinna przekroczyć każdorazowo 1500-1600 t brutto, a załadunek powinien nastąpić w ciągu 12 h.

Ex-niemieckie Leopardy znalazły się w Polsce na podstawie umowy podpisanej przez ministrów obrony Polski i Niemiec w listopadzie ub. r. Do 34. BKPanc docelowo ma trafić 119 czołgów, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4 (Druga partia Leopardów trafi do Żagania, 2014-01-27). Dostawa pierwszej partii 49 pojazdów zakończy się w 1. półroczu br. Pozostałe przekazane będą w 2015.

Oprócz czołgów do żagańskiej jednostki trafi także ponad 200 wozów wsparcia i zabezpieczenia technicznego oraz pojazdów ciężarowych. Dodatkowo dostarczone zostanie specjalistyczne wyposażenie techniczne i laserowe symulatory strzelań typu AGDUS.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra