Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Leopardy 2A5 już w listopadzie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 28 października 2013

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że w listopadzie powinny zapaść decyzje w sprawie pozyskania z Niemiec 116 używanych czołgów Leopard 2A4 i 2A5.

Wojsko Polskie zamierza pozyskać z Niemiec wyposażenie pełnej brygady pancernej, z 116 czołgami podstawowymi Leopard 2 – w tym 105 w odmianie A5 i 11 w wersji A4. Na zdjęciu Leopardy 2A5 w służbie niemieckiej armii / Zdjęcie: Bundeswehr

Jesteśmy jeszcze w trakcie rozmów z partnerem niemieckim, ale myślę, ze listopad jest realnym terminem, kiedy wszystkie uzgodnienia zostaną zamknięte – powiedział minister Siemoniak. Dodał, że nie tylko Polska ubiega się o te konkretne Leopardy. Jest duża rywalizacja na świecie, jeżeli chodzi o tę partię czołgów. Są nowoczesne i w bardzo dobrym stanie.

Siemoniak poinformował, że miał okazję rozmawiać w Brukseli w zeszłym tygodniu z ministrem obrony Niemiec. Na podstawie tej rozmowy, szef MON potwierdził, że umowa na czołgi podpisana zostanie w przyszłym miesiącu. Wszystko wskazuje, że na czele resortu obrony Niemiec w dalszym ciągu będzie Thomas de Maiziere, więc ustalenia ministrów nie powinny się zmienić.

Wojsko Polskie zamierza przejąć od Niemców 116 czołgów Leopard 2, z czego 105 ma trafić do kraju w wersji 2A5, a pozostałe w odmianie 2A4, co pozwoli na pełne ukompletowanie brygady pancernej (Leopardy 2A4 i 2A5 dla WP już w 2013?, 2013-05-07). Wraz z pojazdami strona polska zamierza także przejąć pozostałe wyposażenie takiej jednostki, podobnie jak to miało miejsce w 2002. W pozyskany z Bundeswehry sprzęt zostanie wyposażona 11. Dywizja Kawalerii Pancernej.

Z zakupem kolejnych czołgów Leopard 2A4/2A5 MON wiąże również budowę na wzór niemieckiego systemu logistycznego dla wszystkich polskich Leopardów (Remont kolejnych Leopardów, 2012-04-24). Choć minister Siemoniak nie odniósł się do konkretnego terminu rozpoczęcia modernizacji obecnie używanych Leopardów 2A4 to jest ona już przesądzona (Początek polonizacji Leopardów 2A4, 2013-03-01; 130 mld zł na modernizację, 2012-12-12).

W listopadzie ma również zostać podpisana umowa z Jelcz-Komponenty na zakup 866 samochodów ciężarowych średniej ładowności wysokiej mobilności, które zastąpią eksploatowane Stary 266 (Następca Stara 266, 2011-12-06). Nowe ciężarówki będą wyposażone w jednostki napędowe MTU, które dostarczy Centrum Silników Wojskowych w Poznaniu (Centrum silników wojskowych w Poznaniu, 2013-10-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.