Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Druga partia Leopardów trafi do Żagania

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 stycznia 2014

Druga partia niemieckich czołgów Leopard 2A4/2A5 kupiona bez przetargu dla Wojska Polskiego trafi do 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.

Po pewnym zamieszaniu związanym z wyborem docelowej jednostki, do której trafią nowe Leopardy, podjęto najbardziej logiczną decyzję. Nowe pojazdy trafią do 34. Brygady, wchodzącej w skład 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, której 10. Brygada już wcześniej używała niemieckich wozów (na zdjęciu jeden z używanych w WP Leopardów 2A4). Inne jednostki, jakie rozważano jako docelowe dla nowych Leopardów to 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej i 9. Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa (obie podlegające 16. Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga) / Zdjęcie: ZOOM/MON

Polska zakupiła za 780 mln zł (180 mln euro) z nadwyżek Bundeswehry 119 czołgów w tym 105 w odmianie Leopard 2A5 (wyposażonych m.in. w dodatkowe opancerzenie, celownik dowódcy z kamerą termowizyjną i generator pomocniczy) i 14 w starszej wersji Leopard 2A4 (MON: stare Leopardy zamiast modernizacji armii, 2013-11-22).

Zgodnie z harmonogramem do końca 2014 Wojsko Polskie ma otrzymać 77 wozów 2A5 i 14 2A4, a do końca 2015 pozostałe 28 Leopardów 2A5 i dodatkowe pojazdy: wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, samochody terenowe MB 250 GD Wolf, terenowe ciężarówki małej i średniej ładowności DB U-1300L i DB 1017 A jak też inny sprzęt (m.in. zestawy do pokonania głębokich przeszkód wodnych, laserowe symulatory strzelań AGDUS, karabiny maszynowe MG3/MG3A1 i radiostacje).

Jest to już druga partia niemieckich pojazdów pancernych przejęta przez Wojska Lądowe. W 2002 odebrały one 128 Leopardów 2 A4 wraz z pojazdami towarzyszącymi i dodatkowym wyposażeniem. W październiku 2013 Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na ich modernizację (Przetarg na modernizację polskich Leopardów, 2013-10-30).

34. Brygada Kawalerii Pancernej, podobnie jak pierwszy użytkownik czołgów Leopard 2A4 10. Brygada Kawalerii Pancernej z Świętoszowa, wchodzą w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, której dowództwo znajduje się również w Żaganiu. Dywizja ta historycznie zawsze była najlepiej wyposażona, jako pierwsza otrzymywała czołgi, najpierw T-72, a następnie PT-91.

Obecnie 34. Brygada jest silnie skadrowana, część żołnierzy przeniesiono do pozostałych jednostek dywizji. Według ministra Siemoniaka, w ciągu najbliższych lat nastąpi jej rozwinięcie, co oznacza pojawienie się od 2 do 2,5 tys. nowych etatów. Nie jest jasne jak wojsko chce ściągnąć żołnierzy zawodowych do żagańskiego zielonego garnizonu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.