Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trwają testy Władiwostoka

Marynarka wojenna, 18 maja 2014

Okręt desantowy klasy Mistral – Władiwostok, przeznaczony dla WMF, zakończył czwarty rejs testowy. Do końca prób planowanych jest jeszcze 6 wyjść jednostki w morze.

Zdjęcie: DCN

Francuska stocznia STX France poinformowała o zakończeniu czwartego rejsu testowego przeznaczonego dla rosyjskiego WMF (Wojenno morskij fłot) okrętu desantowego DWKD Władiwostok. Jednostka wyszła z portu St. Nazaire 12 maja, a powróciła 5 dni później. W trakcie rejsu okręt zawinął do portu w Breście.

W czasie ostatniego testu wykonywano m.in. pomiary promieniowania elektromagnetycznego. Realizowano je w rejonie półwyspu Crozon. Do zakończenia prób niezbędnych do przekazania okrętu odbiorcy, planowanego na październik br., potrzeba jeszcze sześciu rejsów.

W czerwcu do St. Nazaire ma przybyć około czterystu rosyjskich marynarzy, planowanej obsady okrętów klasy Mistral – Władiwostok i Sewastopol. Mają oni przejść przeszkolenie w obsłudze jednostek. Rosjanie mają bazować na pokładzie okrętu szkolnego WMF Rosji Smolnyj.

FGUP Rosoboroneksport i francuska DCNS zawarły kontrakt na dostawę 2 okrętów desantowych klasy Mistral za 1,2 mld Euro w czerwcu 2011 (Ka-52K dla Mistrali, 2014-04-15). Już wówczas umowa budził wiele kontrowersji. Obecnie, w kontekście kryzysu ukraińskiego, pojawiają się żądania jej zerwania. Na razie francuscy politycy popierają jednak kontynuowanie prac nad budową zamówionych przez Rosjan okrętów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.