Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ka-52K dla Mistrali

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 15 kwietnia 2014

Ministerstwo Obrony Rosji zamówiło partię śmigłowców Ka-52K. Będą one stanowić wyposażenie okrętów typu Mistral.

Produkcją Ka-52K zajmą się zakłady AAK Progress w Arseniewie / Zdjęcie: AAK Progress

Jak donosi agencja ITAR-TASS, rosyjski resort obrony postanowił zakupić 32 śmigłowce uderzeniowe Ka-52K Katran. Jest to wersja przystosowana do operowania z pokładów okrętów.

Wiropłaty mają stanowić wyposażenie najnowszych jednostek marynarki wojennej FR – okrętów desantowych-śmigłowcowców typu Mistral (Zagrożony kontrakt na Mistrale?, 2014-03-18). Ich produkcją zajmą się zakłady AAK Progress w Arseniewie.

Wielkość zamówienia świadczy o potwierdzeniu wcześniejszych doniesień mówiących o zwiększeniu liczby wiropłatów bazujących na pokładach rosyjskich Mistral. Grupa lotnicza każdego z nich liczyć będzie 16 Ka-52K (Więcej śmigłowców na rosyjskich Mistralach, 2012-09-20).

Co ciekawe, rosyjskie ministerstwo obrony nie złożyło jeszcze zamówienia na drugi typ, jaki stacjonować ma na Mistralach – śmigłowce transportowo-bojowe Ka-29TB. Nieoficjalnie mówi się też o wyposażeniu każdego z okrętów w 1-2 poszukiwawczo-ratownicze Ka-28PS.

Co ciekawe, nazwa śmigłowca - Katran - została wybrana w konkursie. Z stu początkowych propozycji wyłoniono 30, a kiedy ustalono, że nowy wiropłat otrzyma alfanumeryczne oznaczenie Ka-52K, pozostały dwie: Kajman i Katran. Wybrano tę ostatnią, ponieważ jest to drapieżna ryba morska (pol. koleń lub rekinek czarny), co nawiązuje do nazwy prototypu, a ponadto zapisywana jest podobnie przy użyciu cyrylicy i alfabetu łacińskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.