Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nigeryjscy generałowie wspierają ekstremistów

Strategia i polityka, 04 czerwca 2014

15 członków korpusu oficerskiego sił zbrojnych Nigerii miało zostać oskarżonych o wspieranie islamistycznej organizacji terrorystycznej, Boko Haram.

Wieści o powiązaniach wysokich oficerów z islamistami wzbudziły sporo kontrowersji wśród nigeryjskiego społeczeństwa. Siły zbrojne tego państw oskarżane są o nieudolność w walce z Boko Haram / Zdjęcie: Channels

Według doniesień prasowych, 15 oficerów nigeryjskich sił zbrojnych, w tym 10 generałów, zostało postawionych przed sądem wojskowym i uznanych winnych wspierania islamistów z organizacji Boko Haram, która od kilku lat destabilizuje kraj i sprawuje nieformalną kontrolę nad jego północną częścią. Wojskowi zostali oskarżeni o przekazywanie ekstremistom informacji dotyczących planowanych ataków na ich pozycje, a także uzbrojenia i wyposażenia. Dodatkowo, w środowisku panuje przekonanie, że część żołnierzy walczy w szeregach terrorystów, jednocześnie pełniąc służbę wojskową.

Informacjom przez media zaprzecza rzecznik prasowy nigeryjskiego ministerstwa obrony, generał Chris Olukolade. Według niego, żaden z wyższych oficerów nie jest oskarżany o wspieranie islamistów. Zaprzecza on też, że to właśnie cicha pomoc żołnierzy ułatwiła bojówkom Boko Haram przeprowadzenie serii ataków na posterunki wojskowe i bazy sił zbrojnych, w tym m.in. grudniowy atak na bazę wojsk lotniczych Nigerii (NAF), położoną na przedmieściach Maiduguri na północnym wschodzie kraju (Islamiści atakują bazę wojsk lotniczych, 2013-12-03).

Wieści o powiązaniach wysokich oficerów z islamistami wzbudziły sporo kontrowersji wśród nigeryjskiego społeczeństwa. Siły zbrojne tego państw oskarżane są o nieudolność w walce z Boko Haram, czego przejawem jest problem z odnalezieniem i uwolnieniem 200 uczennic porwanych przed kilkoma tygodniami prze ekstremistów i przetrzymywanych w nieznanym miejscu.

Warto dodać, że w walce z islamistami, Nigeryjczykom zaczynają pomagać inne państwa, udostępniając informacje zbierane m.in. przez bezzałogowe statki latające. W ostatnim czasie w tego typu działania włączyły się USA, wysyłając na miejsce 80 żołnierzy oraz jeden bsl. Z kolei wczoraj australijskie media informowały o ofercie złożonej Abudży przez władze w Canberze. Australijczycy zaoferowali wysłanie oddziału sił specjalnych, który miałby pomóc w ewentualnej operacji odbicia zakładniczek.

Pomoc sprzętowa ze strony innych państw jest Nigeryjczykom tym bardziej potrzebna, że ich własne wyposażenie jest często przestarzałe lub niesprawne (Uziemione nigeryjskie Aerostary, 2014-05-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra