Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zielone światło dla następcy IW Steyr

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 22 czerwca 2014

Rząd Nowej Zelandii zatwierdził poszukiwania indywidualnej broni strzeleckiej, która ma zastąpić w linii karabinki IW Steyr.

5,56-mm karabinki automatyczne IW Steyr (Steyr AUG A1)w układzie bezkolbowym, będące podstawową bronią strzelecką New Zealand Defence Forces kupiono w 1987, a trafiły do uzbrojenia w rok później. Pojawiały się plany ich modyfikacji, ale ostatecznie uznano, że należy poszukać ich następców

Minister Obrony Nowej Zelandii Jonathan Coleman poinformował o rządowej zgodzie na rozpoczęcie procedury poszukiwania następcy 5,56-mm karabinka IW Steyr (Steyr AUG A1) (Nowe karabinki dla Nowej Zelandii, 2013-10-23; NZDF wstrzymuje modernizację Steyrów, 2012-12-24). Nowozelandczycy chcą kupić do 8,8 tysiąca nowych konstrukcji strzeleckich wraz z dodatkowym wyposażeniem (celowniki dzienne i nocne, granatniki podwieszane, laserowe wskaźniki celu, chwyty).

W 2014 nowozelandzka będzie testowała wybrane modele karabinków, sprawdzając czy spełniają jej wymagania. Konstrukcja, która najlepiej sprawdzi się w testach, będzie na początku 2015 rekomendowana do zakupu. Obecne plany zakładają, że następca dotychczas używanej broni będzie wprowadzany do służby w latach 2016-2017.

Przed misjami niewielką partię nowozelandzkich IW Steyr zmodyfikowano, wprowadzając nowy zespół szyny montażowej standardu MIL-STD 1913 i mocując na nim celownik optyczny Trijicon 4x32 oraz laserowy wskaźnik/podświetlacz celu / Zdjęcia: NZDF

5,56-mm karabinek automatyczny IW Steyr w układzie bezkolbowym wybrano w 1987, a trafił do służby w rok później. Pierwsze dostawy zostały zrealizowane bezpośrednio przez oryginalnego, austriackiego producenta Steyr-Mannlicher. Reszta broni trafiła do Nowej Zelandii z produkcji licencyjnej w Australii w zakładach Lithgow.

Poszukiwanie następcy karabinka IW Steyr jest częścią szerzej zakrojonego programu modernizacyjnego broni strzeleckiej w Nowej Zelandii. Do uzbrojenia wprowadzono już nowe strzelby gładkolufowe Tactical Shotgun (Benelli M3 NZ Tactical), samopowtarzalne karabiny wyborowe LMT LM308MWS (Nowa Zelandia wybiera LM308MWS, 2011-10-23) oraz karabiny maszynowe LSW Minimi (FN Minimi 7,62; LSW w służbie NZDF, 2013-02-11). W dalszej kolejności kupione będą nowe pistolety samopowtarzalne, karabiny snajperskie oraz granatniki.

Biorąc pod uwagę wiele wspólnych operacji prowadzonych przez Nową Zelandię i Australię, co oznacza wspólny system logistyczny, najbardziej prawdopodobne jest wybranie przez NDZF jako następcę dotychczas używanej broni takiej samej konstrukcji, co Australijczycy, czyli EF88 / Zdjęcie: ADF

Podczas ogłoszenia decyzji o poszukiwaniu następcy, minister powiedział, że IW Steyr służy w nowozelandzkich siłach zbrojnych od 20 lat, był intensywnie wykorzystywany podczas misji, ale obecnie zbliża się do końca swojej żywotności. Coleman dodał, że dla rządu jest istotne, aby żołnierze Sił Obronnych (NZDF) byli dobrze wyposażeni i używali nowoczesnej, skutecznej broni odpowiadającej wymaganiom dzisiejszego pola walki.

Minister obrony zwrócił także uwagę, że personel NZDF potrzebuje karabinka, który sprawdzi się w całym spektrum zastosowań. Jonathan Coleman zwrócił uwagę, że doświadczenia zebrane z użycia broni w Afganistanie i Timorze Wschodnim wskazują, że jedną z najważniejszych cech przyszłego systemu strzeleckiego jest zdolność do prawidłowego zidentyfikowania, a następnie wyeliminowania celu w różnych sytuacjach.

Według ministra, nowa konstrukcja, która ma zastąpić austriackie karabinki ma charakteryzować się dostosowaniem do anatomii użytkownika, jak też do aktualnie noszonego umundurowania i osłon balistycznych. Musi też mieć możliwość mocowania gamy celowników dziennych i nocnych, jak też dodatkowych akcesoriów. Coleman wspomniał, że rozwój broni strzeleckiej poszedł znacznie do przodu od końca lat 1980., kiedy zakupiono pierwsze IW Steyr.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra