Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zielone światło dla następcy IW Steyr

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 22 czerwca 2014

Rząd Nowej Zelandii zatwierdził poszukiwania indywidualnej broni strzeleckiej, która ma zastąpić w linii karabinki IW Steyr.

5,56-mm karabinki automatyczne IW Steyr (Steyr AUG A1)w układzie bezkolbowym, będące podstawową bronią strzelecką New Zealand Defence Forces kupiono w 1987, a trafiły do uzbrojenia w rok później. Pojawiały się plany ich modyfikacji, ale ostatecznie uznano, że należy poszukać ich następców

Minister Obrony Nowej Zelandii Jonathan Coleman poinformował o rządowej zgodzie na rozpoczęcie procedury poszukiwania następcy 5,56-mm karabinka IW Steyr (Steyr AUG A1) (Nowe karabinki dla Nowej Zelandii, 2013-10-23; NZDF wstrzymuje modernizację Steyrów, 2012-12-24). Nowozelandczycy chcą kupić do 8,8 tysiąca nowych konstrukcji strzeleckich wraz z dodatkowym wyposażeniem (celowniki dzienne i nocne, granatniki podwieszane, laserowe wskaźniki celu, chwyty).

W 2014 nowozelandzka będzie testowała wybrane modele karabinków, sprawdzając czy spełniają jej wymagania. Konstrukcja, która najlepiej sprawdzi się w testach, będzie na początku 2015 rekomendowana do zakupu. Obecne plany zakładają, że następca dotychczas używanej broni będzie wprowadzany do służby w latach 2016-2017.

Przed misjami niewielką partię nowozelandzkich IW Steyr zmodyfikowano, wprowadzając nowy zespół szyny montażowej standardu MIL-STD 1913 i mocując na nim celownik optyczny Trijicon 4x32 oraz laserowy wskaźnik/podświetlacz celu / Zdjęcia: NZDF

5,56-mm karabinek automatyczny IW Steyr w układzie bezkolbowym wybrano w 1987, a trafił do służby w rok później. Pierwsze dostawy zostały zrealizowane bezpośrednio przez oryginalnego, austriackiego producenta Steyr-Mannlicher. Reszta broni trafiła do Nowej Zelandii z produkcji licencyjnej w Australii w zakładach Lithgow.

Poszukiwanie następcy karabinka IW Steyr jest częścią szerzej zakrojonego programu modernizacyjnego broni strzeleckiej w Nowej Zelandii. Do uzbrojenia wprowadzono już nowe strzelby gładkolufowe Tactical Shotgun (Benelli M3 NZ Tactical), samopowtarzalne karabiny wyborowe LMT LM308MWS (Nowa Zelandia wybiera LM308MWS, 2011-10-23) oraz karabiny maszynowe LSW Minimi (FN Minimi 7,62; LSW w służbie NZDF, 2013-02-11). W dalszej kolejności kupione będą nowe pistolety samopowtarzalne, karabiny snajperskie oraz granatniki.

Biorąc pod uwagę wiele wspólnych operacji prowadzonych przez Nową Zelandię i Australię, co oznacza wspólny system logistyczny, najbardziej prawdopodobne jest wybranie przez NDZF jako następcę dotychczas używanej broni takiej samej konstrukcji, co Australijczycy, czyli EF88 / Zdjęcie: ADF

Podczas ogłoszenia decyzji o poszukiwaniu następcy, minister powiedział, że IW Steyr służy w nowozelandzkich siłach zbrojnych od 20 lat, był intensywnie wykorzystywany podczas misji, ale obecnie zbliża się do końca swojej żywotności. Coleman dodał, że dla rządu jest istotne, aby żołnierze Sił Obronnych (NZDF) byli dobrze wyposażeni i używali nowoczesnej, skutecznej broni odpowiadającej wymaganiom dzisiejszego pola walki.

Minister obrony zwrócił także uwagę, że personel NZDF potrzebuje karabinka, który sprawdzi się w całym spektrum zastosowań. Jonathan Coleman zwrócił uwagę, że doświadczenia zebrane z użycia broni w Afganistanie i Timorze Wschodnim wskazują, że jedną z najważniejszych cech przyszłego systemu strzeleckiego jest zdolność do prawidłowego zidentyfikowania, a następnie wyeliminowania celu w różnych sytuacjach.

Według ministra, nowa konstrukcja, która ma zastąpić austriackie karabinki ma charakteryzować się dostosowaniem do anatomii użytkownika, jak też do aktualnie noszonego umundurowania i osłon balistycznych. Musi też mieć możliwość mocowania gamy celowników dziennych i nocnych, jak też dodatkowych akcesoriów. Coleman wspomniał, że rozwój broni strzeleckiej poszedł znacznie do przodu od końca lat 1980., kiedy zakupiono pierwsze IW Steyr.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.