Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Roboty inspekcyjne do walki z Hamasem

Wojska lądowe, 31 lipca 2014

Siły zbrojne Izraela używają opracowanych w kraju robotów inspekcyjnych do oczyszczania tuneli Hamasu w Strefie Gazy.

Izraelskie MTGR mogą być używane m.in. przez drużyny rozpoznania lub zespoły rozminowywania (EOD). Przenoszone są bezpośrednio przez operatora, sterującego robotem za pomocą specjalnego panelu (ROCU), z 7-calowym ekranem dotykowym i joystickiem / Zdjęcie: Roboteam

Według dostępnych informacji, ministerstwo obrony Izraela zakupiło 110 robotów inspekcyjnych Micro Tactical Ground Robot (MTGR), produkowanych przez rodzime Roboteam. Roboty używane są w ramach zapoczątkowanej 8 lipca operacji Protective Edge (Już 343 ofiary operacji w Strefie Gazy, 2014-07-20). Służą do penetrowania tuneli, wykorzystywanych przez bojowników Hamasu i powstańców palestyńskich m.in. do przerzutu broni i wyposażenia wojskowego między poszczególnymi punktami oporu bezpośrednio w Strefie Gazy, a także dostarczania zaopatrzenia z Egiptu.

Izraelskie MTGR mają 45,4 cm długości i 36,8 cm szerokości. Masa własna wynosi 8,6 kg. Roboty poruszają się z prędkością 3,2 km/h. Wyposażone są w zestaw dookólnych kamer pracujących w świetle dziennym i w podczerwieni, laserowe wskaźniki celu oraz manipulator, umożliwiający usuwanie mniejszych przeszkód (same mogą pokonywać przeszkody terenowe o wysokości do 20 cm) oraz wykrytych improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Czas pracy wynosi 2-4h, w zależności od intensywności eksploatacji.

MTGR oferowane są też w USA, poprzez lokalną filię Roboteam. W przeszłości 100 robotów zakupiło amerykańskie rządowe Combating Terrorism Technical Support Office (CTTSO), w ramach wartego 15,6 mln USD (48,7 mln zł), 40-miesięcznego programu prób i oceny produktu. Kolejne 35 trafiło do Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS). Roboty używane są przez US Army, US Navy, USMC, FBI, Straż Graniczną USA oraz straż pożarną Nowego Jorku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.