Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dodatkowe środki na Iron Dome

Wojska lądowe, 10 marca 2014

Amerykańska Missile Defense Agency poinformowała o wsparciu Izraela kwotą 429 mln USD, które zostaną przeznaczone na zakup kolejnych baterii izraelskiego systemu zwalczającego rakiety i pociski artyleryjskie, Iron Dome.

Zdjęcie: Jewish Post

Decyzja w tej sprawie została podjęta w zeszłym tygodniu. Zgodnie z oświadczeniem MDA, Izrael otrzyma 429 mln USD (1,2 mld zł), które zostaną spożytkowane na zakup kolejnych baterii systemu Iron Dome (6. bateria Iron Dome w służbie, 2013-08-21). Pieniądze zostaną przesłane natychmiast.

Warto zaznaczyć, że omawiana donacja jest kolejnym przykładem amerykańskiego wsparcia finansowego dla rozwoju i zakupu baterii Iron Dome. W ostatnich latach USA przekazały Izraelczykom ponad 500 mln USD (1,5 mld zł), w tym m. in. 204 mln USD (617 mln zł) w 2011 (Dolary na Iron Dome, 2010-12-10) i 70 mln USD (211 mln zł) w 2012 (Dodatkowe fundusze na Iron Dome, 2013-04-17). W minionym roku budżetowym wartość ta miała wynieść 211 mln USD (638,8 mln zł).

Decyzja o przekazaniu Izraelowi dodatkowych środków finansowych na zakup kolejnych baterii Iron Dome może wynikać z potrzeby szybkiego wzmocnienia ochrony izraelskiego terytorium przed ostrzałem rakietowym lub artyleryjskim. To z kolei może wskazywać na wykryte zagrożenie ze strony Hezbollahu lub ekstremistów z Półwyspu Synaj (Skuteczny Iron Dome, 2014-01-16, Debiut Iron Dome pod Ejlatem, 2013-08-13). Niewykluczone też, że Izraelczykom zależy na wzmocnieniu ochrony obszarów graniczących z pogrążoną w wojnie domowej Syrią (Hezbollah aktywny na Wzgórzach Golan).

W przyszłości Iron Dome będzie stanowił wsparcie bardziej nowoczesnych systemów antyrakietowych: David’s Sling (Druga próba David's Sling, 2013-11-20) i Arrow 3 (Produkcja Arrow 3 przed zakończeniem prób?, 2014-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.