Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza Super Puma dla Boliwii

Lotnictwo wojskowe, 04 sierpnia 2014

Fuerza Aérea Boliviana (FAB, wojska lotnicze Boliwii) odebrały pierwszy śmigłowiec wielozadaniowy Airbus Helicopters AS332 C1e Super Puma.

W br. (najprawdopodobniej w listopadzie) Boliwia odbierze jeszcze jeden AS332 C1e Super Puma. Trzeci z wiropłatów zostanie przekazany La Paz w 2015, a ostanie trzy w 2016 / Zdjęcie: MO Boliwii

Śmigłowiec (nr rej. FAB 780) oficjalnie zaprezentowano podczas uroczystości zorganizowanej na terenie bazy Segunda Brigada Aérea w Cochabamba w centrum kraju, w towarzystwie prezydenta kraju, Evo Moralesa. Wiropłat został formalnie odebrany w maju br., przez ministra obrony, Rubéna Aldo Soto, na terenie zakładów Airbus Helicopters w Marignane na południu Francji.

Zaprezentowany śmigłowiec to pierwszy z 6 wiropłatów zamówionych przez Boliwię na początku br. (Boliwia zamawia Super Pumy, 2014-01-17). Koszt zakupu jednostek wyniósł ponad 160 mln Euro (667,3 mln zł).

Poza dostawą wiropłatów, Airbus Helicopters zobowiązał się również do przekazania FAB środków technicznych pozwalających na utworzenie centrum obsługowego i dwóch baz operacyjnych, gdzie będą wykonywane przeglądy okresowe po 500 h i 100 h lotu, a także przeszkolenia załóg lotniczych i personelu obsługowego.

Nowe wiropłaty, będą używane przede wszystkim do walki z przemytem narkotyków oraz rosnącymi w siłę zorganizowanym grupami przestępczymi. W przeszłości Boliwijczycy musieli w tych zadaniach posiłkować się uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym udostępnianym m.in. przez Brazylię oraz Wenezuelę (Boliwia prosi Caracas o śmigłowce, 2013-06-12, Brazylijskie bezzałogowce nad Boliwią, 2012-06-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.