Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

W Donbasie trwają walki

Strategia i polityka, 10 sierpnia 2014

Kontynuując atak na pozycje prorosyjskich separatystów, siły rządowe próbują otoczyć Donieck i odciąć go od granicy z Rosją. Separatyści kontratakują, niszcząc kolejne kolumny pancerne.

Jeden z budynków ostrzelanych przez siły rządowe w Doniecku / Zdjęcie: DNR

Według informacji przedstawicieli separatystów, w nocy z 9 na 10 sierpnia, grupa dowodzona przez Igora Bezlera zaatakowała kolumnę sił rządowych. Kolumna przemieszczała się drogą Horliwka (Gorłówka) – Donieck. Separatyści twierdzą, że zniszczyli ponad 20 pojazdów, w tym 3 czołgi. Nie ma informacji o stratach w ludziach.

Wczoraj separatystom udało się odeprzeć atak Ilowajsk. W kontrataku mieli zniszczyć 9 pojazdów pancernych. Informacji o tak dużych stratach nie potwierdzają źródła rządowe.

Siły rządowe kontynuują ostrzeliwanie celów na terenach zajętych przez separatystów. Głównym celem ataków jest Donieck. Systemy Grad i Smiercz ostrzeliwują budynki mieszkalne, a wczoraj pociski trafiły także szpital. Uszkodzone zostały również stacje uzdatniania wody w Doniecku i Gorłówce. Szacuje się, że w związku tym 400 tysięcy mieszkańców zostało pozbawionych dostępu do wody.

Trwają też próby otoczenia Doniecka i Ługańska, by odciąć walczących tam separatystów od dostaw z FR (Kolejny zestrzelony Mi-8 na Ukrainie, 2014-08-08; Separatyści zestrzelili MiGa-29, 2014-08-08; Ukraińscy żołnierze w Rosji, 2014-08-04). Najostrzejsze walki toczone są w rejonie miejscowości Krasnyj Łucz. Według niektórych źródeł, została ona zdobyta przez Gwardię Narodową, co miało nastąpić po kolejnej już ucieczce z posterunków walczących po stronie separatystów Kozaków.

Więcej informacji o walkach na wschodzie Ukrainy w RAPORT-wto 08/2014


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.