Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

X-47 operuje razem z samolotami

Lotnictwo wojskowe, 18 sierpnia 2014

US Navy przeprowadziła pierwsze wspólne operacje bsl X-47B i samolotów wielozadaniowych F/A-18 na pokładzie lotniskowca.

X-47B i F/A-18F przed wspólnym startem z pokładu lotniskowca USS Theodore Roosevelt / Zdjęcie: US Navy

Wczoraj zrealizowano serię prób operowania demonstratora bojowego bezzałogowego statku latającego X-47B (Próby tankowania bezzałogowców, 2013-09-12, Nieudana próba lądowania X-47B na lotniskowcu, 2013-07-18) razem z samolotami wielozadaniowymi F/A-18F Super Hornet. Wykonywano je z pokładu lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN 71).

Próby rozpoczęto od startu X-47B i F/A-18F. Po 8-minutowym locie bezzałogowiec, wykonał lądowanie na pokładzie lotniskowca, z użyciem lin hamujących, złożył skrzydła, a następnie, sterowany przez operatora na pokładzie, pokołował poza obszar lądowania, aby zwolnić miejsce lądującemu Super Hornetowi. Sekwencje wspólnego startu i lądowania powtarzano kilkanaście razy, podobnie jak uzupełnianie paliwa w zbiornikach bsl.

Dla potrzeb ostatnich prób przekonstruowano siłownik haka hamującego X-47B i zmodyfikowano oprogramowanie w celu umożliwienia składania skrzydeł podczas kołowania w celu skrócenia czasu przebywania bsl na pokładzie po lądowaniu.

Kolejnym etapem operowania bbsl z pokładu lotniskowca będą nocne starty i lądowania wspólnie z F/A-18 oraz obsługa bieżąca na pokładzie, także wykonywana w nocy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.