Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lotnisko w Doniecku na wymianę?

Strategia i polityka, 12 października 2014

Nowo mianowany gubernator obwodu donieckiego nie wykluczył oddania kontroli nad lotniskiem w Doniecku separatystom w zamian za inne terytoria. Nieoficjalne rozmowy na ten temat trwają.

Nowo mianowany przez prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenkę, gubernator obwodu donieckiego, Ołeksandr Kichtienko oświadczył, że jest gotowy na negocjacje z władzami Donieckiej Republiki Ludowej. W wywiadzie dla Zierkało Niedieli powiedział, że w grę wchodzi oddanie separatystom lotniska w Doniecku, które mogłoby zostać wymienione na inne terytoria. – Nasi żołnierze bohatersko walczą o lotnisko, wielu z nich ginie w codziennych ostrzałach. Ale port lotniczy został praktycznie zniszczony, jako obiekt strategiczny przestał mieć znaczenie. Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w tej sytuacji obrona lotniska trwa tak długo.

Ostre walki o lotnisko trwają od końca września, mimo formalnego zawieszenia broni między siłami rządowymi a separatystami (Straty w Donbasie według ONZ, 2014-09-21). Tym ostatnim udało się na początku października zdobyć terminal portu lotniczego. Siły rządowe nadal jednak bronią samego lotniska i jego okolic. Teraz walki prawie ustały w związku z podpisaniem kolejnego zawieszenia broni.

10 października prezydent Poroszenko zdymisjonował dotychczasowego gubernatora obwodu donieckiego, Serhija Tarutę i mianował na jego miejsce Kichtienkę. Według ukraińskich mediów, powodem dymisji Taruta było złożenie przez niego życzeń prezydentowi FR, Władimirowi Putinowi, z okazji jego urodzin. To Taruta jako pierwszy, jeszcze będąc gubernatorem, wspomniał o możliwości oddania separatystom lotniska w Doniecku. Podkreślał, że jest jeszcze wiele terytoriów spornych, do których roszczą pretensje obie strony konfliktu.

Gen. Ołeksandr Kichtienko był wcześniej zastępcą dowódcy wojsk wewnętrznych Ukrainy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra